"Ławki patriotyczne" pojawiły się w największych miastach w Polsce latem 2022 roku. Na podeście w kształcie Polski ustawiona została ławka, na której można było usiąść - o ile przestrzegało się kilkunastopunktowego regulaminu. Jak podaje portal rzeszow-news.pl, ławka w Rzeszowie już po kilku dniach od postawienia zaczęła się chwiać. Demontaż ławek zaczął się w listopadzie ubiegłego roku.
Chociaż w żadnym miejscu w Polsce nie stoją już "ławki patriotyczne", to anonimowi mieszkańcy Rzeszowa postanowili "upamiętnić" tę inwestycję. W miejscu, w którym stała ławka, ktoś wbił słupek z miniaturą konturu ławki oraz "tabliczką ku pamięci ławki patriotycznej".
Na tabliczce można przeczytać, jakie dokładnie informacje zamieścili pomysłodawcy akcji:
Koszt całego rządowego przedsięwzięcia wyniósł 6 mln 700 tysięcy złotych, wliczając promocję i koszty likwidacji. Za przybliżoną kwotę można:- sfinansować etat dla 75 psychologów w szkołach w skali roku;- wyleczyć sepsę u 165 pacjentów;- oświetlić w Ukrainie 840 domów, zaopatrując je w agregaty prądotwórcze;- uwłaszczyć dwóch obecnych ministrów w wille.Za 6 mln 700 tys. złotych z podatków można sfinansować również 3500 emerytur, 13 karetek, 13 400 świadczeń 500 plus. Powyższe porównania prezentują realną wartość, natomiast ławeczki zniknęły nie przynosząc nikomu żadnych korzyści.
Na końcu tabliczki znajduje się też parafraza słów, które padły w filmie "Miś" w reżyserii Stanisława Barei. "Oto była ławeczka na miarę naszych możliwości" - napisano na koniec.
Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Ławeczki miały być kampanią "promującą Polskę" w Polsce - akcję zrealizowała agencja Hackett Hamilton na zlecenie Banku Gospodarstwa Krajowego (polskiego banku państwowego, który jest jedynym tego rodzaju podmiotem w Polsce, który w całości należy do Skarbu Państwa). Jedna ławka kosztowała aż 100 tysięcy złotych.
Każda z ławek opatrzona była 15-punktowym regulaminem. Zgodnie z instrukcją obsługi ławki, użytkownicy wchodząc na podest musieli trzymać się poręczy i korzystać z oparcia ławki. W jednym czasie z ławki mogły korzystać maksymalnie trzy osoby, których waga nie mogła przekraczać łącznie 225 kilogramów. W przypadku tworzenia się kolejek zainteresowani zostali zobowiązani do zachowania półtorametrowego dystansu od konstrukcji. Na ławce nie wolno było spożywać alkoholu oraz środków psychotropowych i odurzających, palić tytoniu i e-papierosów oraz używać otwartego ognia. Niektóre z ławek zaczęły się dość szybko niszczyć - z niektórych z nich schodziła farba lub odkształcało się drewno.