Rybnik. Plecak ucznia wybuchnął i się zapalił. Ewakuowano szkołę, a sprawa trafiła na policję

Do niecodziennej sytuacji doszło w środę w Rybniku. Podczas zajęć plecak jednego z uczniów zaczął dymić i wybuchnął. Na miejsce wezwano służby. Okazało się, że zajście zostało wywołane przez powerbank.

Zdarzenie miało miejsce 1 lutego koło godziny 11 w Szkole Podstawowej nr 9 w Rybniku (województwo śląskie). Na miejsce została skierowana straż pożarna. Portal rybnik.com.pl podaje, że doszło do "znacznego zadymienia budynku".

Zobacz wideo Nadchodzi zmierzch sieci 3G. Kto będzie musiał wymienić telefon? [TOPtech]

Wybuch w szkole w Rybniku. Policja: Eksplodował powerbank jednego z uczniów

Do zdarzenia doszło w czasie zajęć lekcyjnych. Kiedy nauczycielka zauważyła, że plecak jednego z uczniów się dymi, powiadomiła dyrekcję - ta natomiast zadecydowała o częściowej ewakuacji szkoły. Jak czytamy, ze względu na pogodę uczniowie zostali ewakuowani do sali gimnastycznej. - O godzinie 11:02 otrzymaliśmy zgłoszenie, że "coś wybuchło w plecaku i jest duże zadymienie w szkole". Na miejsce zostały zadysponowane trzy zastępy straży pożarnej z naszej jednostki. Jak się okazało, wybuchł powerbank w jednym z plecaków - przekazał portalowi dyżurny Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku.

W sumie ewakuowanych zostać miało 256 osób, w zdarzeniu na szczęście nikt nie ucierpiał. W czwartek rybnik.com.pl przekazał jednak, że sprawa trafiła do wydziału kryminalnego policji. 

Więcej aktualnych wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Badanie trzeźwości (zdjęcie ilustracyjne)Słupsk. Ma 21 lat i właśnie dostał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów

Czy powerbanki są niebezpieczne? Na co uważać?

Portal MyTrendyPhone podaje, na co między innymi warto zwracać uwagę podczas korzystania z powerbanków, by ograniczyć ewentualność wystąpienia niebezpieczeństwa. Po pierwsze portal radzi, by kupować tylko baterie "litowo-polimerowe wysokiej klasy". Podczas zakupu powinniśmy sprawdzić, czy urządzenie posiada funkcję automatycznej ochrony przed przegrzaniem, zwarciem, przeładowaniem.

"Upewnij się, że napięcie wyjściowe (V) nowego powerbanku odpowiada temu w Twoim urządzeniu" - apeluje dalej portal. Istotne jest także, by powerbanku nie pozostawiać zbyt długo podłączonego do ładowania, ponieważ może to prowadzić do przegrzania. Warto także unikać trzymania włączonego urządzenia na łatwo nagrzewających się powierzchniach (np. na łóżku). Nie bez znaczenia jest jednak jakość samego kabla wykorzystywanego do ładowania czy renoma marki urządzenia. Powerbank powinien być także odpowiednio przechowywany. Nie należy wystawiać go na działanie słońca, zimna czy wilgoci. 

Sąd (zdjęcie ilustracyjne)Stanisław Ś. oskarżony o wykorzystywanie seksualne. Przedłużono areszt

Więcej o: