Szczawnica. Turystka w krótkiej spódnicy w górach. "Tylko gorące dziewczyny wybierają Pieniny"

Turystka spacerująca na ścieżce nad Dunajcem w Szczawnicy przykuła uwagę pozostałych spacerowiczów. Kobieta miała na sobie krótką spódnicę i cienkie rajstopy. Nie jest to pierwszy przypadek nieodpowiedniego stroju w górach. Niestety, wciąż wiele osób zapomina, jak ważny w górach jest odpowiedni ubiór.

Mimo ostrzeżeń przed trudnymi warunkami panującymi w górach, w szczególności zimą, turyści w dalszym ciągu nie dbają o odpowiedni ubiór podczas górskich wycieczek. Ubierajmy się na cebulkę, to ważne w szczególności zimą - apelują często ratownicy z Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Wiadomości Wybierasz się w góry? Bądź ostrożny i sprawdź, jak się przygotować

Szczawnica. Turystka wybrała się na wycieczkę górską w krótkiej spódnicy i rajstopach

Do redakcji "Tygodnika Podhalańskiego" jedna z czytelniczek wysłała zdjęcie, które zrobiła w Szczawnicy pod koniec stycznia. Kobieta spacerowała nad Dunajcem w Szczawnicy (woj. małopolskie, pow. nowotarski), gdy jej uwagę przykuła para, która szła przed nią. Turystka miała na sobie czarne futro, krótką spódnicę, cieliste rajstopy i botki. Tego dnia w Szczawnicy termometry miały pokazywać temperaturę w okolicy - 4 st. C. Zdjęcie w mediach społecznościowych opublikował "Tygodnik Podhalański". 

To niejedyny przykład nieodpowiedniego stroju w górach lub nieodpowiedzialności turystów. W serwisie Tik Tok jedna z internautek opublikowała film, na którym pokazuje, że ubrała w góry śniegowce tzw. moon boots i miała problemy z poruszaniem się. Ścieżki były wtedy pokryte lodem, a gładkie podeszwy śniegowców nie ułatwiały chodzenia. Inny z turystów miał wtedy sportowe buty i również nie umiał bezpiecznie się poruszać. Pamiętajmy, że nieodpowiedni ubiór w górach skutkuje wychłodzeniem organizmu oraz narażeniem na kontuzje.

W styczniu 2021 roku ratownicy z grupy GOPR w Bieszczadach informowali o mężczyznach, którzy w styczniu, przy złych warunkach pogodowych, próbowali wejść w góry. "Dwóch panów - z nagimi torsami rozpoczyna wędrówkę z Ustrzyk Górnych w kierunku Tarnicy. Dołączają się do grupy żołnierzy" - relacjonowali ratownicy. "Na szczycie Tarnicy nie są już w stanie samodzielnie założyć puchówek, które mają w plecaku. Pomagają im żołnierze, którzy równocześnie podejmują decyzję o zmianie trasy i sprowadzają obu panów do Wołosatego" - dodali ratownicy. 

"Nie idźcie nad Morskie Oko". TOPR odradza najpopularniejszą tatrzańską trasę

Bezpieczeństwo w górach. Jak powinniśmy się ubierać, wybierając się góry?

Zanim wybierzemy się w góry, musimy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Ubiór jest bardzo ważny i zapewni nam bezpieczeństwo, a także ochronę przez panującymi w górach warunkami atmosferycznymi. "Wielu interwencji ratowników górskich dałoby się w ten sposób uniknąć. Nie raz turyści utykali na szlaku z powodu wyziębienia lub urazów spowodowanych niestabilnym, śliskim obuwiem" - przekazuje Centrum Informacji Turystycznej w Beskidach. "Podstawowe warstwy tzw. cebulki to: koszulka, bluza, polar i kurtka. Nie zapominaj o bieliźnie termicznej!" - dodano.

Śmigłowiec TOPR (zdjęcie ilustrujące)Okłamali ratowników na tatrzańskim szlaku. Szokujące zachowanie turystów

Więcej o: