Warszawa. Tak wygląda wymiana żarówki na najwyższym budynku w Unii Europejskiej [WIDEO]

W mediach społecznościowych dużym zainteresowaniem cieszy się nagranie alpinisty, który pokazał, jak wygląda wymiana żarówki na szczycie iglicy Varso Tower. Znajdujący się w Warszawie wieżowiec jest najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej.

Duże zainteresowanie użytkowników mediów społecznościowych wzbudziło nagranie, które zostało udostępnione na kanale prowadzonym przez Michaela Frycza. Na filmiku widać, jak wygląda wymiana żarówki na najwyższym budynku w całej Unii Europejskiej.

Warszawa. Jak wygląda wymiana żarówki na najwyższym budynku Unii Europejskiej?

Każdy wieżowiec mus być wyposażony w migające światło, a żarówki muszą być montowane na możliwie najwyższym punkcie budynku tak, by był on widoczny z dużej odległości. Rozwiązanie to ma minimalizować ryzyko zahaczenia samolotów czy śmigłowców o drapacze chmur podczas lotów w mgle lub w nocy. Przepalenie żarówki na takim budynku może być na tyle skomplikowane, że nie da się zrobić tego z użyciem na przykład dźwigu, a na szczyt muszą udać się profesjonalni alpiniści.

Tak też było w przypadku wymiany żarówki na szycie iglicy Varso Tower. Cały proces widać na filmiku udostępnionym na TikToku. Nagranie opatrzone jest ostrzeżeniem o tym, że działania przedstawione w filmie są wykonywane przez profesjonalistów lub przez nich nadzorowane. "Nie naśladuj ich!" - można przeczytać przed kliknięciem w post. 

Na Instagramie z kolei można zobaczyć nagrania z panoramą Warszawy widoczną z iglicy Varso Tower z końca grudnia 2022 roku.

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Varso Tower to najwyższy budynek w Unii Europejskiej, który mierzy 310 metrów. Budowa wieżowca została zakończona dopiero we wrześniu 2022 roku. Budynek wchodzi w skład kompleksu Varso, który powstał na działce o powierzchni 1,72 ha, która została kupiona w 2011 roku od PKP przez słowacką firmę deweloperską HB Reavis. Kwota transakcji wyniosla 171 mln złotych. Początkowo Varso Tower miał działać pod nazwą Chmielna Business Center, jednak zdecydowano, by nazwa nawiązywała do łacińskiej nazwy Warszawy - Varsovia. 

Varso Tower miało mierzyć 130-metrów wysokości, jednak ostatecznie okazało się, że wieżowiec może być wyższy. Ostatecznie na najwyższy budynek UE składa się 230-metrowa wieża i ażurowa iglica, przez co wysokość nieruchomości zwiększa się do 310 metrów. Poza tym w kompleksie Varso znajdują się dwa boczne wieżowce o wysokości 90 i 81 metrów.

Zobacz wideo Warszawa. Podpalił biletomat, rzucając w niego zrobionym samodzielnie koktajlem Mołotowa
Więcej o: