Lodowa okiść wygląda jak z bajki, ale może być groźna. Nadleśnictwo Wałbrzych zakazuje wstępu do lasu

Nadleśnictwo Wałbrzych zakazuje wstępu do lasów na terenie nadleśnictwa. Wszystko przez lodową okiść, która wygląda malowniczo, ale może stanowić duże zagrożenie dla zdrowia i życia.

Nadleśnictwo Wałbrzych w województwie dolnośląskim poinformowało, że do czwartku 2 lutego obowiązuje zakaz wstępu do lasów na terenie nadleśnictwa. Jak dodają, powodem jest m.in. to, że wszystkie drogi na tym obszarze są zawalone połamanymi drzewami. W razie wypadku dojazd służb na miejsce i pomoc poszkodowanemu może być niemożliwa. 

Zobacz wideo Znaleźliście pod choinką smartfona? Oto najlepsze aplikacje na początek [TOPtech]

Okiść lodowa i zakaz wchodzenia do lasu w Nadleśnictwie Wałbrzych. "Jest naprawdę bardzo niebezpiecznie!"

"Obłamujące się konary i całe drzewa, spadające kawałki lodu, a dodatkowo silny wiatr i zapowiadane dalsze opady śniegu, stwarzają wysokie zagrożenie dla zdrowia i życia osób odwiedzających lasy naszego nadleśnictwa. Dodatkowo warstwę zalegającego śniegu okrywa gruba warstwa lodu, co podwyższa ryzyko kontuzji" - czytamy w komunikacie.

"Odpuście sobie wszelkie wycieczki w las! Jest naprawdę bardzo niebezpiecznie!" - apelują dodatkowo leśnicy. Utrudnienia na drogach nie są jedynym powodem wydania zakazu. Poza oblodzonymi szlakami spacerującym mogą zagrażać też kawałki lodu spadające z drzew.

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Żniwa na polachRolnicy wściekli na rząd. "Takiej sytuacji jeszcze nie było"

Wszystko za sprawą okiści lodowej, która pojawia się na drzewach i powoduje obłamywanie się konarów, a nawet może doprowadzić do załamania całego drzewa. Okiść lodowa, chociaż tworzy malowniczy, zimowy krajobraz, to może być też niebezpieczna dla zdrowia i życia spacerujących po lesie osób. 

"Drzewa oblepione śniegiem i lodem co chwilę strzelają i się łamią. Sytuacji nie poprawia panujące na szlakach lodowisko. W trosce o Wasze bezpieczeństwo naprawdę apelujemy żeby nie wchodzić do lasu, aż do czasu ustąpienia obecnych warunków" - pisało już w niedzielę Nadleśnictwo Wałbrzych

Jak pisaliśmy, okiść pojawia się na drzewach, gdy temperatura powietrza stale utrzymuje się w okolicy 0 st. C., a na zimne powierzchnie drzew stale pada mokry śnieg. Wówczas zaczyna przymarzać, a pod jego ciężarem i z powodu mrozu konary i gałęzie po prostu się łamią. "Młode drzewa pod ciężarem mokrego śniegu mocno się wyginają, ale po odwilży mają szansę wyjść z tego cało. Starsze, mniej sprężyste, nie wytrzymują obciążenia i się łamią" - przekazuje na Twitterze mikrobiolog Dariusz Dziektarz.

Okiść pojawiła się na Dolnym ŚląskuDolny Śląsk. Okiść łamie drzewa jak zapałki. "Jest niebezpiecznie"

Więcej o: