Inowrocław. 40-metrowa drabina za prawie 3,5 mln złamała się w pół podczas testów strażaków

Droga 40-metrowa drabina złamała się zaledwie trzy dni po przekazaniu jej Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Inowrocławiu. PSP zapewnia, że strażacy testowali sprzęt zgodnie z zaleceniami producenta. W zeszłym roku w Katarze, gdy złamała się drabina tej samej marki, zginęły trzy osoby.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek (30 stycznia) około godziny 14. Strażacy z Inowrocławia testowali nową drabinę L42A-Xs firmy Rosenbauer umocowaną na wozie marki Volvo. Nagle 40-metrowa drabina złamała się na wysokości drugiego przęsła.

Przebudowa ul. Kujawskiej w Bydgoszczy i jej okolicBydgoszcz chwali się zmianą w komunikacji. "Będziemy pierwszym miastem w Polsce"

Złamana drabina w Inowrocławiu. Żaden ze strażaków nie ucierpiał

- Na szczęście nie ma osób poszkodowanych. W koszu w momencie zdarzenia nie było strażaków. Ćwiczenia były robione przy obciążeniu tego kosza workami imitującymi zadany ciężar - poinformował rzecznik PSP Inowrocław kpt. Jarosław Skotnicki w rozmowie z PAP. Jego wypowiedź zacytował "Fakt".

- Były to zajęcia programowe mające na celu poznanie sprzętu, jak również rozwijanie umiejętności w jego obsłudze. Szkoleni byli operatorzy. Zdarzenie jest o tyle przykre, że był to praktycznie nowy sprzęt - dodał.

Łączna wartość wozu i drabiny to 3,38 mln zł. Uroczyste przekazanie sprzętu jednostce nr 1, z udziałem wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza i posłanki Ewy Kozaneckiej, odbyło się w piątek 27 stycznia. 

PSP: Testy wykonywano zgodnie z zaleceniami producenta

Krótko po incydencie odniosła się do niego Państwowa Straż Pożarna. Jak czytamy w komunikacie, "testy wykonywane były według standardowej procedury zalecanej przez producenta przed wprowadzeniem nowego samochodu do użytkowania w działaniach ratowniczo-gaśniczych".

Więcej wiadomości z Polski na stronie głównej Gazeta.pl >>>

"Komendant główny PSP polecił natychmiastowe wycofanie z użytkowania wszystkich pojazdów marki Rosenbauer z drabiną mechaniczną o wysokości 40 metrów i więcej" - dodała PSP.

Policja (zdjęcie ilustracyjne)Inowrocław. 10-letnia Iga zamordowana, ojciec zmarł - nowe ustalenia

Dokładne przyczyny i okoliczności zdarzenia zostaną ustalone w postępowaniu wyjaśniającym. Firma Rosenbauer oświadczyła, że będzie w tym współpracować.

Złamana drabina w Katarze

W październiku 2022 r. do podobnego zdarzenia doszło w Katarze. Drabina firmy Rosenbauer z nieznanych przyczyn pękła w trakcie ćwiczeń i runęła na pobliski budynek. Zginęło trzech strażaków - informował pożarniczy portal Remiza.com.pl.

Więcej o: