Andriy Veselyy: Obraz "Rosyjski okręt wojenny, go." wyrusza w podróż do Europy i Kanady, by wesprzeć Ukrainę

Fundacja Charytatywna Rodyny Veseloho (Rodzina Veselyy) kupiła na aukcji we Lwowie oryginalny obraz Borisa Groha „Rosyjski okręt wojenny, go …". Dzieło to stało się symbolem ukraińskiego oporu wobec rosyjskiego agresora. Szef Fundacji Andrij Veselyy opowiedział o celu tej aukcji i planach na najbliższą przyszłość.

Wiele fundacji charytatywnych na Ukrainie połączyło swoje siły, aby wesprzeć ukraińskich obrońców, a także przesiedleńców. Z tego powodu odbywają się wystawy i aukcje mające na celu zbiórkę pieniędzy oraz wsparcie Ukrainy. Szesnastego lipca odbyła się wystawa tematyczna w Drohobyczu we Lwowie. Zaprezentowano tam również dzieło Borisa Groha. Wydarzenie zostało uzupełnione charytatywnym koncertem rapowym Khasa oraz zbiórką pieniędzy dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Ponadto ludzie na placu mogli pisać listy do ukraińskich obrońców, aby ich zachęcić i podnieść na duchu walki.

Andriy Veselyy zaznaczył, że na aukcji kupił symboliczny obraz „Rosyjski okręt wojenny, go f…", a zebrane środki przeznaczył na zakup dwóch karetek dla ukraińskich obrońców. Zbieracz wspomniał również, że może zebrać fundusze na utrzymanie pojazdu. Karetki te zostały wysłane do strefy działań wojennych razem z listami od mieszkańców Drohobycza.

Jak skomentował szef Fundacji Dobroczynności, obraz nie pozostanie już w Drohobyczu. Zorganizowali trasę charytatywną po Europie i Kanadzie. Wierzą, że pomoże Ukrainie uzyskać większe wsparcie oraz pokazać odwagę i siłę narodu w walce o swoją wolność, wartości i życie. Poprzez takie przedsięwzięcie, Andriy Veselyy pragnie dotrzeć do przedstawicieli diaspory ukraińskiej w innych krajach w celu przeprowadzenia lokalnych wystaw oraz zbiórek funduszy dla Ukrainy.

Organizacja charytatywna „Fundacja Charytatywna Rodyny Veseloho" została założona przez Andrija Veselyya w 2013 roku, w szczególności, aby pomóc żołnierzom i rodzinom zmarłych obrońców Ukrainy. Od początku inwazji rosyjskiej 24 lutego 2022 r. Fundacja stworzyła w Drohobyczu węzeł logistyczny. Obecnie zajmuje się on pomocą humanitarną dla przesiedleńców, pomocą materialną dla jednostek wojskowych, a także przekazuje środki ochrony osobistej oraz ogranizuje transport na linię frontu.