To był intensywny rok w Niepołomicach

Kilka cennych nagród, kilkanaście inwestycji, kilkanaście imprez sportowych i wiele imprez kulturalnych - to w największym skrócie 2021 rok w Niepołomicach

Gdyby dodać kilka słów skrót przedstawiałby się następująco: ponad 420 mln zł to kwota którą zainwestuje MAN w Niepołomicach. Ponad 59 mln zł to uzyskana dotacja unijna na fotowoltaikę, 32 mln złotych to kwota za którą wybudowana została oczyszczalnia ścieków. Prawie 75 tys. zł to promesa na zakup sprzętu do edukacji zdanej. A 1 milion złotych to z kolei nagroda dla Gminy Niepołomice za największy wzrost liczby zaszczepionych przeciwko COVID-19.

Ale żeby pokazać pełniejszy obraz warto go poszerzyć o inne wydarzenia. Na przykład dodajmy sportowe emocje, których było mnóstwo dzięki imprezom zorganizowanych przez włodarzy gminy, między innymi: XIII Bieg W pogoni za żubrem, 59. edycja Małopolskiego Wyścigu Górskiego, Bieg po Puszczy, kolarski gravelowy w na dystansie 21 km, Szybka Dycha: End of Season, Puchar Niepołomic - Zawody Regionalne i Zawody Towarzyskie w skokach przez przeszkody, Wyścig by Marczyński czy na koniec roku Bieg Mikołajów.

A to tyko niektóre eventy z gminy, która nie zwalnia tempa mimo pandemii, a jej włodarze mogą wydrukować kalendarz z podsumowaniem roku, bo w każdym miesiącu w gminie Niepołomice coś się działo, coś się zmieniało na lepsze. To gmina która zajęła pierwsze miejsce w 12. edycji Rankingu Gmin Małopolski 2021, a Burmistrz odebrał nagrodę Tuzy Biznesu – Samorządowy Lider Przedsiębiorczości – za trafione inwestycje wspierające rozwój przedsiębiorczości.

Jak to było w 2021 roku? Interesująco. Poniżej jeszcze skrótowy kalejdoskop wydarzeń. Skrótowy, bo wszystkie wydarzenia by zajęły kilkanaście stron.

STYCZEŃ

To w całej Polsce czas Finału wielkiej Orkiestry. 68 730,25 zł, plus 2000 zł w e-puszce, plus aukcje to bilans z Niepołomic.

LUTY

Szkoła w Podgrabiu wygrała 1000 książek. 24 lutego do placówki przybyły długo wyczekiwane książki – nagrody w konkursie Empiku „1000 powodów, by czytać".

MARZEC

17 marca w Starostwie Powiatowym w Wieliczce zastępca burmistrza Michał Hebda odebrał z rąk Marty Malec-Lech z zarządu Województwa Małopolskiego promesę o wartości 74 999,99 zł na zakup sprzętu do edukacji zdalnej dla uczniów z gminy Niepołomice.

KWIECIEŃ

W kwietniu ruszył dom kultury Siedlisko. Przez rok i trzy miesiące dom kultury w Podłężu stał pusty. Po wzięciu go pod opiekę przez Stowarzyszenie Zielony Puszczyk, ożył na nowo. Dorośli i dzieci mają tam swoje Siedlisko.

MAJ

12 maja Suchoraba otrzymała swoje serce na nakrętki. Dziewiąte w naszej gminie. Zbierane w nich plastikowe nakrętki z butelek, które pomagają potrzebującym.

- W maju  rozpoczął się w naszej gminie montaż urządzeń fotowoltaicznych w ramach projektu Ekopartnerzy na rzecz słonecznej energii Małopolski. Na inwestycję pozyskaliśmy 59,2 mln zł dotacji unijnej. Dofinansowanie pokryje 49 proc. kosztów instalacji paneli fotowoltaicznych – mówi Roman Ptak burmistrz Niepołomic.

CZERWIEC

Ponad 420 mln zł zainwestuje MAN w Niepołomicach. 10 czerwca burmistrz Roman Ptak podpisał memorandum o współpracy. Po szesnastu latach od pierwszej decyzji o ulokowaniu zakładu Grupy MAN Truck & Bus SE w Niepołomicach, zapadła decyzja o gigantycznej rozbudowie, która potrwa do 2022 roku. Docelowo zatrudnionych tu zostanie 2500 pracowników, a planowana średnia produkcja dzienna wzrośnie do 300 pojazdów oraz 200 kabin.

11 czerwca odbyło się uroczyste wkopanie kamienia węgielnego pod nową siedzibę firmy SMAY w Podłężu. Tym samym Niepołomicka Strefa Inwestycyjna powiększyła się o prężną firmę.

32 mln złotych, 6 lat przygotowań, dwa lata budowy i 15 czerwca 2021 uroczyście otwarto oczyszczalnię ścieków Podłęże Zachód.

24 czerwca Burmistrz Niepołomic oraz szefowie konsorcjum firm Stambud sp. z o.o. oraz 2K-Budownictwo sp. z o.o. podpisali umowę na remont starej piekarni przy ul. Spółdzielczej, gdzie powstanie Piekarnia Sztuki. Przedsięwzięcie nadzorowane przez zastępcę burmistrza Adama Twardowskiego będzie nowym obiektem kulturalnym na mapie Niepołomic.

LIPIEC

W wakacje zorganizowano kreatywny czas w plenerze. Gmina wspólnie z Zarządem osiedla Zakościele przeprowadzały imprezy w 6 miejscach gminy.

SIERPIEŃ

Mimo zwariowanej pogody udało się wymienić książkami. Miłośnicy literatury spotkali się 1 sierpnia podczas Wielkiej Letniej Wymiany Książek, dzieląc czytelniczymi zbiorami.

13 sierpnia na Rynku w Niepołomicach odbył się tradycyjny Wieczór z gwiazdami, by obejrzeć deszcz meteorów, a także film Proxima na dużym ekranie pod gołym niebem. 

24 sierpnia uroczyście otwarto Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach.

-Nareszcie, po dwóch latach rozbudowy pod czujnym okiem mojego zastępcy Adama Twardowskiego, zakończył się remont MOA. Miłośnicy astronomii i nauk przyrodniczych mogą wrócić do obserwacji oraz na zajęcia pozaszkolne na stałym miejscu w centrum Niepołomic – mówi Roman Ptak, Burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice. 

28 sierpnia, w ostatnią sobotę wakacji w Parku Miejskim mieszkańcy spotkali się na Grillu u Burmistrza. Impreza odbywa się co roku, to czas wspólnego pożegnania wakacji przy dobrym jedzeniu.

WRZESIEŃ

W ostatni weekend września w Niepołomicach, po rocznej przerwie wywołanej pandemią, odbyły się Pola Chwały. Do miasta zjechali pasjonaci historii ze swoimi wykładami, grami historycznymi, rekonstrukcjami, rzemiosłem i mundurami z różnych epok, co zaowocowało niezwykłą atmosferą tych pierwszych jesiennych dni – ciepłą, intensywną, przyjazną i radosną.

PAŹDZIERNIK

1 października kolejny raz przyłączyliśmy się do akcji #SadziMy, w której wspólnie z Nadleśnictwem Niepołomice rozdaliśmy mieszkańcom 500 sadzonek drzew.

Pod koniec października otrzymaliśmy decyzję Wojewody Małopolskiego unieważniającą postanowienie Starostwa Powiatowego w Wieliczce w sprawie pozwolenia na budowę placu zabaw w centrum Niepołomic.

– Dzięki temu możemy ruszyć z realizacją przedsięwzięcia. Chcemy, żeby to miejsce było wyjątkowe – dla najmłodszych, ich rodziców, ale też dla nas wszystkich, którzy czekamy z niecierpliwością na to miejsce. Mamy nadzieję rozpocząć budowę placu zabaw na wiosnę – mówi Roman Ptak.

LISTOPAD

W czwartym kwartale 2020 roku zakończyła się budowa nowoczesnych parkingów park&ride oraz infrastruktury komunikacyjnej w gminie Niepołomice. To jedna z największych inwestycji ostatnich lat, nadzorowana przez zastępcę burmistrza Adama Twardowskiego. Przedsięwzięcie zrealizowano w czterech miejscowościach: Niepołomicach, Podłężu (północ i południe), Staniątkach i Woli Batorskiej. Powstało 5 nowych parkingów, które łącznie posiadają 472 miejsc postojowych dla samochodów, 32 dla motocykli oraz 258 dla rowerów w ramach parkingów park&ride oraz punktów przesiadkowych.

9 listopada zakończyliśmy głosowanie do Budżetu Obywatelskiego Miasta i Gminy Niepołomice. To była już jego szósta edycja. Zagłosowało prawie 5 tysięcy mieszkańców. Do realizacji wybrano 41 projektów.

1 milion złotych to nagroda dla Gminy Niepołomice za największy wzrost liczby zaszczepionych przeciwko COVID-19. Wyniki opublikowano 10 listopada. Gminę nagrodzono w konkursie „Rosnąca Odporność", który premiował samorządy z najwyższym wzrostem poziomu zaszczepienia swoich mieszkańców pomiędzy 1 sierpnia a 31 października 2021 r.

Pod koniec listopada w samym centrum miasta powstał w Niepołomicach mural z królową Boną Sforzą. Fundacja Burza mózgów po raz drugi wybrała Niepołomice na realizację swojego projektu.

24 listopada w Podłężu na parkingu park&ride rozdawano i montowano światła rowerowe. Podobne akcje przeprowadziliśmy też w Niepołomicach, Woli Batorskiej i Staniątkach, wszystko w ramach akcji „Daj się zauważyć", mającej poprawić bezpieczeństwo rowerzystów w ruchu drogowym.

28 listopada otworzyło się lodowisko, a pierwsi miłośnicy jeżdżenia na łyżwach pojawili się tuż po dwunastej. Lodowisko będzie funkcjonowało w Niepołomicach przez około 3-miesiące.

GRUDZIEŃ

Niepołomickie Błonia nabierają kształtu. W grudniu gotowe są już alejki spacerowe, kontynuujemy nasadzanie drzew. Prace trwają na całym, niemal 6-hekatrowym terenie zielonym, który już w 2022 roku stanie się nowym miejscem do rekreacji i wypoczynku w mieście.

W niedzielę 5 grudnia biegacze amatorzy wzięli udział w Buncie Mikołajków – biegu na dystansie 5 km w centrum Niepołomic. Wydarzenie zgromadziło 200 zawodników.

Gmina Niepołomice zajęła pierwsze miejsce w 12. edycji Rankingu Gmin Małopolski 2021. Pierwszą trójkę uzupełniły Gmina Wielka Wieś i Zielonki.

14 grudnia Burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice Roman Ptak wziął udział w nadzwyczajnym walnym zebraniu członków Stowarzyszenia Metropolia Krakowska, na którym podjęto uchwałę w sprawie przyjęcia strategii rozwoju ponadlokalnego do 2030 r. Strategia stanowi pionierski w skali kraju dokument rozwoju ponadlokalnego dla Krakowa i jego otoczenia – wyznacza siedem dziedzin współpracy dla piętnastu gmin na najbliższe 10 lat.

15 grudnia burmistrz Roman Ptak rozmawiał w Poznaniu z przedstawicielami miast, gmin i stowarzyszeń o problemach i wyzwaniach nowoczesnego samorządu. Efektem spotkania jest powstanie „Ruchu Samorządowego Tak dla Polski". Tworzą go osoby mające różne przekonania polityczne, ale wspólny cel – praca na rzecz samorządnej Polski.

21 grudnia po raz piąty wręczono Dąb Biznesu – nagrodę dla firm wspierających rozwój lokalnej społeczności. Zwycięzców uhonorowano podczas spotkania z ludźmi biznesu w Zamku Królewskim w Niepołomicach, które odbyło się pierwszy raz po dwuletniej przerwie.

22 grudnia Burmistrz Roman Ptak, Marszałek Witold Kozłowski i Wicemarszałek Łukasz Smółka podpisali porozumienie dotyczące tzw. II etapu obwodnicy Niepołomic. Całość zadania oszacowana została na ok. 40 mln zł (w tym 32 mln będą pochodzić z budżetu państwa, 3 mln z budżetu Województwa Małopolskiego i 5 mln z budżetu Miasto i Gmina Niepołomice). Najbliższy rok to prace projektowe. Roboty budowlane powinny się rozpocząć w 2023 roku, a zakończenie planowane jest na koniec 2024 rok