Czy kredyt hipoteczny może zostać wykorzystany na wykończenie domu lub mieszkania?

Wykończenie domu lub mieszkania to dla wielu osób wyzwanie przewyższające nawet proces budowy domu od podstaw. Poza problemami logistycznymi czy organizacyjnymi w grę wchodzi również kwestia finansowania tak ogromnej inwestycji. Skąd wziąć pieniądze na wykończenie nowego mieszkania lub domu? Sprawdźmy, co do zaproponowania w tym obszarze mają banki. Wykończenie domu - jakich kosztów możemy się spodziewać?

Wykończenie mieszkanie to zdaniem wielu osób studnia bez dna. Jest oczywiście w tym stwierdzeniu sporo prawdy, jednak wysokie koszty przygotowania naszego lokum do zamieszkania mogą zaskoczyć jedynie tych, którzy nie poświęcą odpowiednio dużo czasu na zaplanowanie tego etapu. 

Koszt wykończenia to kwestia zmienna, która uzależniona jest od bardzo dużej liczby czynników, takich jak:

  • Metraż domu/mieszkania,
  • Specyfika konkretnych pomieszczeń,
  • Pożądany standard naszego domu,
  • Koszt poszczególnych materiałów, wliczając w to również najdroższe elementy białego montażu,
  • Koszty robocizny.

To oczywiście tylko niektóre z czynników determinujących całkowity koszt wykończenia. Możemy jednak wyestymować, że koszt wykończenia średniej wielkości domu zaczyna się od kwoty 70 tysięcy złotych, a może skończyć nawet na kwocie 300 tysięcy złotych. 

Skąd wziąć środki na wykończenie domu?

Taki koszt wykończenia domu może przerazić wszystkich, a szczególnie tych, którzy na przestrzeni ostatnich lat wydali setki tysięcy złotych na doprowadzenie budowy do stanu surowego. Najłatwiejszym rozwiązanie dylematu związanego z pozyskaniem środków na wykończenie domu byłoby skorzystanie z własnych oszczędności. Ale dla wielu jest to albo niemożliwe, albo nierealne z prostej przyczyny - osoba będąca w trakcie budowy domu, rzadko kiedy może pozwolić sobie na dodatkowe odkładanie pieniędzy.

Dlatego dla większości z nas jedynym rozwiązaniem jest kredyt hipoteczny. I to właśnie w ten sposób większość osób decydujących się na budowę domu finansuje swoje starania. Na etapie wnioskowania o kredyt hipoteczny, pożyczana kwota może zostać dodatkowo zwiększona o wartość przewidywanych kosztów wykończenia. Co więcej, jeśli dom był budowany z własnych oszczędności, klient ma możliwość zawnioskowania o kredyt hipoteczny na wykończenie, zabezpieczając taką umowę kredytową budynkiem w stanie surowym. W dopasowaniu odpowiedniej kwoty kredytu hipotecznego do potrzeb z pewnością pomoże nam kalkulator hipoteczny.

Kredyt na wykończenie domu - czy warto?

Czy kredyt hipoteczny na budowę domu to dobre rozwiązanie? Jak najbardziej, o ile zależy nam na możliwie jak najszybszym zamieszkaniu w nowym domu czy mieszkaniu. Bez względu na to, czy kredyt będzie obejmował finansowanie budowy i wykończenia, czy jedynie wykończenie, to na ten moment najtańsza alternatywa, która pozwoli nam w spokojny sposób doprowadzić wykończenie naszej nowej nieruchomości do szczęśliwego końca. 

Oczywiście, w przypadku wnioskowania o kredyt hipoteczny musimy liczyć się koniecznością dopełnienia wielu formalności, jednak w przypadku uzyskania decyzji pozytywnej, na horyzoncie ujrzymy już koniec męki, jaką jest budowa domu. W dopięciu wszelkich formalności związanych z wnioskiem zawsze możemy liczyć na bezpłatne wsparcie eksperta kredytowego, który biegle orientuje się na rynku kredytów hipotecznych i doskonale wie, jak wygląda każdy etap wnioskowania o zobowiązanie, jakim jest kredyt hipoteczny. 

Kredyt hipoteczny czy konsumpcyjny? Jakie rozwiązanie będzie dla nas najlepsze?

Wybór zewnętrznego finansowania wykończenia domu często rozgrywa się pomiędzy dwoma rozwiązaniami - kredytem hipotecznym a kredytem konsumpcyjnym. Czym różnią się te dwa produkty kredytowe i który z nich lepiej posłuży nam w przypadku wykończenia mieszkania? 

Kredyt konsumpcyjny to standardowy kredyt gotówkowy, który udzielany jest klientowi na dowolny cel, w tym również wykończenie mieszkania czy domu. Kredyt konsumpcyjny to produkt finansowy, który możemy uzyskać praktycznie od ręki, nawet jeśli mówimy o kwocie do 100 tysięcy złotych. Do uzyskania takiego kredytu potrzebujemy jedynie odpowiedniego potwierdzenia naszych dochodów, a jeśli wnioskujemy o taki kredyt w swoim banku, proces analizy kredytowej przebiega błyskawicznie. Wadą tego rozwiązania są nieporównywalnie większe koszty. Zarówno oprocentowanie, prowizja banku, jak i marża sprawia, że przy dużych kwotach jest to rozwiązanie niekorzystne.

Kredyt hipoteczny, choć wiąże się z większą ilością formalności, jest na ten moment najtańszym pieniądzem na rynku, który może nam posłużyć wykończeniu mieszkania, i to właśnie w stronę wybrania tego produktu kredytowego powinniśmy zmierzać, mając na uwadze optymalizację kosztową inwestycji. 

Które elementy wykończenia mogą być sfinansowane w ramach kredytu hipotecznego?

Bardzo ważne jest, by podkreślić, iż nie każdy element wykończenia mieszkania może być sfinansowany przez kredyt hipoteczny. Co do zasady, teoria i polityka kredytowa każdej instytucji bankowej w bardzo precyzyjny sposób definiuje warunki uzyskania kredytu hipotecznego i prace, jakie mogą zostać z tych pieniędzy finansowane.

A zatem co możemy wykończyć mieszkanie z pieniędzy z kredytu hipotecznego? Mamy możliwość położenia gładzi, tynków, sufitów, podłóg czy schodów. Finansowanie banku pozwoli nam również na utworzenie działających instalacji gazowej, elektrycznej, wodnej, kanalizacyjnej czy gazowej. Możemy również z tych pieniędzy zakupić elementy białego montażu niezbędne do wykończenia łazienki. W ramach pieniędzy z kredytu hipotecznego niedopuszczalne jest kupowanie elementów wyposażenia innych, niż zdefiniowane są w umowie kredytu. 

Jaką ofertę kredytu hipotecznego wybrać? 

W jaki sposób znaleźć najlepszy kredyt hipoteczny, który pokryje koszty wykończenia domu bądź mieszkania? Najważniejsza jest analiza całego rynku. Nie warto ograniczać się jedynie do macierzystego banku, w którym mamy konto. Oferty kredytowe zmieniają się cały czas, a jeden z najlepszych sposobów na znalezienie idealnej oferty dla siebie to nawiązanie kontaktu z ekspertem kredytowym, który przedstawi nam najkorzystniejsze rozwiązania na rynku. 

Kredyt hipoteczny na wykończenie domu wcale nie musi być dla nas dużym obciążeniem, o ile skorzystamy z darmowej usługi eksperta, który nie tylko zbada nasze potrzeby, zaproponuje najlepsze dla nas rozwiązanie, ale też pomoże w procesie składania wniosku i będzie służyć radą w trakcie potencjalnych pytań ze strony banku. Tak pozyskane pieniądze na wykończenie domu w końcu przybliżą nas do spełnienia jednego z największych marzeń - zamieszkaniu we własnym domu bądź mieszkaniu.