Jednym z pierwszych ubezpieczeń, jakie przychodzą do głowy są ubezpieczenia obejmujące nie tylko osobę zainteresowaną, ale również jej rodzinę. Często posiadają one także dodatkowe pakiety medyczne. To bardzo duży plus zważywszy na to, że zarówno ilość zdarzeń objętych ubezpieczeniem, jak i cena w stosunku do indywidualnych polis na każdego członka rodziny jest zwykle konkurencyjna. Są to jednak sztywne i z góry określone warianty, których nie można dostosować indywidualnie. Przykładowo, jeśli Twoi rodzice już nie żyją, a ubezpieczenie obejmuje takie zdarzenie jak śmierć rodzica, to nie ma możliwości zmniejszenia zakresu ochrony. Nadal musisz płacić pełną składkę.
Nierzadko też sumy ubezpieczenia to kwoty maksymalne, wypłacane w danym roku niezależnie od ilości zdarzeń. Jeśli złamiesz nogę dwa razy i przy pierwszym złamaniu uzyskasz świadczenie o najwyższej wartości, za drugie może nie przysługiwać Ci nic.
Nie ulega jednak wątpliwości, że ubezpieczenie grupowe dobrze sprawdzi się jako podstawowe i jednocześnie budżetowe zabezpieczenie zdrowia i życia. Najczęściej zawierane jest na rok i może automatycznie się przedłużać.
Indywidualne ubezpieczenie na życie i zdrowie ma niezaprzeczalną zaletę - jest skrojone na miarę tylko i wyłącznie dla Ciebie. Podstawowym i obowiązkowym zdarzeniem ubezpieczeniowym jest śmierć. Sam możesz zdecydować o długości trwania tego ubezpieczenia. Zanim na poważnie weźmiesz pod uwagę tylko kilkuletni okres, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że np. w ciągu tych 5 lat możesz poważnie zachorować i nie uda się ponownie zawrzeć umowy. Pod tym względem dobrze jest zadbać o to, by polisa trwała jak najdłużej.
Jeśli obawiasz się nie tylko tego, co stanie się z najbliższymi w razie Twojej śmierci, przemyśl zakres ochrony pod kątem swoich największych ryzyk, tj. warunków pracy, codziennych czynności, które mogą narazić Cię np. na wypadek. Weź pod uwagę także swój stan zdrowia. Może to zaskakujące, ale śmierć to czasem najmniej kosztowny cios. Pobyt w szpitalu, ciężka choroba, operacje, wypadki, rehabilitacja, niezdolność do pracy itp. dużo bardziej obciążają domowy budżet. Żeby maksymalnie zmniejszyć odczuwane niedogodności, niektóre polisy poza wypłatami za hospitalizację oferują dodatkowo powiązane z nimi np. ubezpieczenie lekowe oraz assistance medyczny.
Wybierając ofertę, pomyśl o tym, co budzi Twoje obawy także teraz. W dobie pandemii Twoje poczucie bezpieczeństwa może zwiększyć np. polisa obejmująca pobyt w szpitalu w wyniku zachorowania na COVID-19 bez karencji. W kwestii czasu przyszłego, możesz zainteresować się ochroną na wypadek zdiagnozowania nowotworu lub poważnego zachorowania innego niż nowotwór (np. udar, zawał).
Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Z pewnością dobre ubezpieczenie:
Nie powinieneś kierować się jedynie ceną - bardzo często odzwierciedla ona szerszy zakres ochrony, wysokość świadczenia oraz szybkość ewentualnych wypłat.
Aby porównać oferty wielu towarzystw, możesz wejść na stronę: https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/. Dzięki temu znajdziesz polisę idealnie dopasowaną do Twoich potrzeb.