Czy warto nadpłacać kredyt hipoteczny?

Nadpłacanie kredytu hipotecznego spowoduje to, że spłacisz go wcześniej niż miałeś to zaplanowane. Na pytanie, czy warto to zrobić, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Konieczne jest bowiem przeanalizowanie zawartej z bankiem umowy kredytowej. Na co należy zwrócić uwagę?

Koszty związane z nadpłatą kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny zaciąga się na określony czas. Nie oznacza to jednak, że nie można go spłacić szybciej. Jest to możliwe dzięki:

 • regularnym nadpłatom,
 • sporadycznym nadpłatom,
 • całkowitej spłacie zobowiązania.

Kilka lat temu banki naliczały prowizję od nadpłaty kredytu. Jednak obecnie jest to bardziej uregulowane przepisami prawa. Instytucje finansowe nie mają możliwości pobierania prowizji od nadpłaty raty kredytu, jeżeli spłacasz swoje zobowiązania ponad 3 lata. W przypadku, kiedy spłacasz kredyt krócej niż 3 lata część banków nadal pobiera prowizję od nadpłaty kredytu. Na szczęście obowiązują tu pewne ograniczenia i bank może żądać od Ciebie jedynie 3 procent kwoty, o jaką zdecydujesz się nadpłacić kredyt. Więcej szczegółowych informacji na ten temat uzyskasz na stronie https://finanse.rankomat.pl/poradniki/nadplata-kredytu-hipotecznego-czy-warto/.

Wcześniejsza spłata kredytu

Po podpisaniu umowy kredytowej i zakupie wymarzonej nieruchomości uznajesz się na wielkiego szczęściarza. W tym czasie kredyt może już przeszkadzać Ci finansowo, ale nie mentalnie. Po kilku miesiącach lub latach Twoje nastawienie z pewnością zmieni się. Dzieje się tak z chwilą, kiedy okazuje się, jak mało spłaciłeś pożyczonego kapitału. Posiadanie kredytu hipotecznego uznasz za duży balast.

Jeżeli uda Ci się zgromadzić większą gotówkę, zaczniesz zastanawiać się nad możliwością wcześniejszej spłaty zaciągniętego kredytu hipotecznego. Powinieneś rozważyć sposoby zagospodarowania tej gotówki. Czasami warto nie spłacać kredytu, a zainwestować zgromadzone pieniądze. Jednak w obecnych czasach  musisz zwrócić uwagę na to, że lokaty są bardzo nisko oprocentowane. Od wypracowanego zysku należy też zapłacić tak zwany podatek Belki. Z kolei, jeżeli dokonasz wcześniejszej spłaty kredytu, to zaoszczędzisz na odsetkach.

Podobnie, jak w przypadku nadpłaty kredytu hipotecznego, wcześniejsza spłata może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Te wynoszą również maksymalnie 3 procent wpłacanej kwoty. Obecnie większość banków nie obarcza spłacającego taką prowizją. Dzięki wcześniejszej spłacie kredytu pozbędziesz się całego zobowiązania, a nieruchomość stanie się tylko Twoją własnością. Więcej podpowiedzi na ten temat znajdziesz na stronie https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/.

Nadpłata kredytu hipotecznego a inne zobowiązania

Jeżeli zastanawiasz się nad nadpłacaniem kredytu hipotecznego, a posiadasz też inne zobowiązania, to powinieneś rozważyć w pierwszej kolejności ich spłatę. Zazwyczaj to kredyt zabezpieczony hipoteką jest tańszy niż pozostałe obciążenia, takie jak:

 • zobowiązania podatkowe,
 • kredyty konsumpcyjne,
 • zobowiązania wobec osób fizycznych,
 • chwilówki,
 • niezapłacone rachunki.

Nadpłata kredytu jest więc w tym przypadku zdecydowanie mniej opłacalna. Jedyne zobowiązania, których nie powinieneś wcześniej spłacać, to te, których oprocentowanie wynosi 0-1 procent. Przykładem jest tu kredyt studencki, pożyczka mieszkaniowa z zakładu pracy lub ze środków Unii Europejskiej.

Różne możliwości nadpłaty kredytu

Istnieją różne możliwości nadpłaty kredytu. Odbiegają one od siebie wysokością wpłat oraz ich częstotliwością. Są to nadpłaty:

 • regularne, comiesięczne dopłacanie drobnych kwot,
 • sporadyczne nadpłacanie większych kwot,
 • wcześniejsza spłata kredytu.

Jeżeli wybierzesz jedną z powyższych możliwości, powinieneś zastanowić się na tym, czy warto wcielić ją w życie. Kredyt to bardzo ważne i długotrwałe zobowiązanie. Dokonując nadpłat, szybciej się z nim pożegnasz. Jednak w czasie spłaty kredytu musisz pamiętać o tym, że należy pomnażać swoje oszczędności. Oszczędzanie lub inwestowanie posiadanej gotówki może umożliwić efektywniejszą spłatę kredytu w przyszłości.