Choć tradycjonaliści pukają się w czoło, słysząc o koncepcji budowy domu kontenerowego, to należy jednak zwrócić uwagę na to, że jest to jeden z wschodzących trendów na rynku nieruchomości w Europie, a także w Polsce. Czym dokładnie są kontenery mieszkalne?
To jeden z wariantów budownictwa modułowego, który wykorzystuje kontenery morskie jako podstawowy element poszczególnych "klocków", na które składa się cały budynek kontenerowy. W przypadku tego typu domów, podstawę stanowi rama stalowa kontenera, która jest wzbogacona o ściany, podłogę i sufit wykonany z usztywnianej, odpowiednio zaizolowanej blachy. Wnętrze takiego domu z kontenerów jest wykończony płytami g-k lub innymi materiałami kompozytowymi.
Takie domy kontenerowe stają się coraz lepszą alternatywą w obliczu dynamicznie wzrastających cen nieruchomości tradycyjnych. Warto jednak dokładnie przeanalizować cały proces, począwszy od zakupu, przez adaptację i wykończenie, by móc przekonać się, czy budownictwo kontenerowe to pomysł, który przypadnie nam do gustu.
Cały projekt stworzenia przestrzeni mieszkalnej z kontenerów morskich rozpoczyna się od wyboru interesujących nas modułów, adaptacji ich oraz posadowienia na terenie naszej działki. Na szczęście w tym obszarze nie musimy martwić się nadmiernymi kosztami - wymogi techniczne ograniczają prace przygotowawcze jedynie do wyrównania i ustabilizowania podłoża. Dużą zaletą domów kontenerowych jest brak przymusu wykonywania fundamentów, co wpływa na niskie koszty i szybką realizację całego projektu.
Oczywiście stworzenie przestrzeni mieszkalnej z kontenerów morskich wymaga zaawansowanych prac związanych z realizacją wszystkich przyłączy i instalacji, zapewniających nam komfortowe mieszkanie. Nie zapominajmy również o ogrzewaniu. Na szczęście wraz z popularyzacją konceptu budownictwa kontenerowego, na rynku znajdziemy coraz więcej firm, które zrealizują komplet prac, począwszy od adaptacji kontenerów, ich umiejscowienia aż po prace wykończeniowe.
Przejdźmy do analizy cenowej domów kontenerowych. Obecne ceny domów kontenerowych z pewnością ucieszą wszystkich tych, którzy w niedługim czasie planują zawnioskowanie o kredyt hipoteczny.
Firmy, które zajmują się budownictwem modułowym, oferują nam ciekawe projekty domów kontenerowych w cenie około 3 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Jest to cena, która zawiera w sobie komplet prac. Oddany dom jest gotowy do zamieszkania. Oczywiście ceny mogą różnić się od siebie, w zależności od zaplanowanego projektu, jakości materiałów oraz innych czynników, które często pojawiają się w trakcie budowy domu. Nie zmienia to jednak faktu, że oferta domów kontenerowych stanowi bardzo atrakcyjną, pod względem cenowym alternatywę w stosunku do budownictwa tradycyjnego.
Przejdźmy do najważniejszych korzyści, które stanowią o rosnącej popularności koncepcji budownictwa kontenerowego.
Przede wszystkim cena domu z kontenerów. Siłą rzeczy zaadaptowanie kontenera, wykonanie wszelkich przyłączy instalacyjnych oraz wykończenie go zgodnie z naszym życzeniem będzie znacznie tańsze niż budowa domu od podstaw lub zakup gotowej nieruchomości pod klucz. W parze z niską ceną idzie szybkość realizacji. Oczywiście wykończenie takiego domu kontenerowego może trwać nawet 3 miesiące, jednak samo zamówienie, transport i umiejscowienie kontenera mieszkalnego może potrwać kilka tygodni. Jest to więc doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie szybkość usługi bez utraty jakości.
Zaletą, o której nie każdy pomyśli, jest mobilność takiego domu kontenerowego. Istnieje możliwość przeniesienia naszego kontenera mieszkalnego do innego miejsca w Polsce lub Europie zawsze wtedy, gdy ze względów zawodowych lub osobistych będziemy chcieli zmienić nasze miejsce zamieszkania. Oczywiście taka migracja wiąże się z pewnymi kosztami, które jednak są śladowe w porównaniu do inwestycji w zakup kolejnego domu lub mieszkania.
Czy kontenery mieszkalne mają jakieś wady?
Czy pomysł zamieszkania w kontenerze mieszkalnym niesie za sobą jakieś ryzyka? Przede wszystkim te związane z formalnym zalegalizowaniem naszego miejsca zamieszkania. O co dokładnie chodzi?
Kontenery mieszkalne to konstrukcja, która będąc pozbawioną fundamentów, nie stanowi w rozumieniu prawa budynku, a jest zaledwie definiowany jako tymczasowy obiekt budowlany. Jeśli zatem zgłosimy fakt postawienia takiego obiektu, jego ważność mija po 120 dniach. W takim wypadku należy ponowić zgłoszenie, co dla wielu osób może stanowić sporą uciążliwość. Z drugiej jednak strony dla wielu osób taka alternatywa może wydać się atrakcyjna, biorąc pod uwagę brak konieczności uzyskania pozwolenia na budowę.
Sytuacja wygląda trochę inaczej, gdy nasz dom kontenerowy został położony na fundamentach. W takim wypadku standardowe pozwolenie na budowę wydane przez odpowiednią jednostkę administracyjną będzie niezbędne. Czy oprócz tego można wymienić inne wady budownictwa kontenerowego? Wiele osób uznaje taką koncepcję za mało estetyczną - jest to jednak odczucie subiektywne, które dotyczy ogółu domów modułowych.