Koronawirus. Jakie są objawy? Jak uniknąć zakażenia? Kiedy będzie szczepionka?

Pomimo nadejścia lata, pandemia koronawirusa nie ustępuje. Na całym świecie zwiększa się liczba nowych przypadków, a eksperci ostrzegają przed kolejną falą zakażeń, która przyjdzie wraz z jesienią. Jakie są objawy zakażenia koronawirusem? Co można zrobić, aby uchronić się przed COVID-19?

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną w Polsce i na całym świecie, warto przypomnieć najważniejsze informacje na temat koronawirusa. Podpowiadamy, czym charakteryzuje się zakażenie? Czym jest wirus SARS-CoV-2 oraz jak się przed nim obronić?

Koronawirus. Jakie są jego objawy?

Nowy koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Do najczęściej występujących objawów zakażenia należą:

  • kaszel
  • duszności
  • gorączka
  • zmęczenie
  • problemy z oddychaniem
  • bóle mięśni

Okres wylęgania się (inkubacji) wirusa wynosi od 1 do 14 dni. Oznacza to, że pierwsze objawy choroby powinny pojawić się właśnie w tym przedziale czasowym. Najczęściej występują one 5 dni po zakażeniu. Możliwa jest również sytuacja, w której u zakażonego nie pojawią się żadne objawy. Osoby przechodzące chorobę bezobjawowo mogą również zakażać innych.

Koronawirus. Co robić, żeby się nie zakazić?

Zakażenia koronawirusem można uniknąć poprzez zastosowanie się do kilku wskazań. Troska o higienę osobistą, czyli regularne mycie dłoni wodą z mydłem albo ich dezynfekcja zmniejsza ryzyko przetrwania wirusa na naszym ciele.

Wirus przenosi się drogą kropelkową, dlatego należy ograniczyć dotykanie oczu, ust oraz nosa brudnymi rękoma. Warto również ograniczyć kontakty z innymi ludźmi - zamiast podania ręki, można się przywitać poprzez zetknięciem łokci. Będąc wśród dużej ilości ludzi należy zachować dystans społeczny, wynoszący co najmniej 1,5 metra. Podczas kichania, nos oraz usta należy zakryć zgiętym łokcie, a nie dłonią.

prawidłowe mycie rąkprawidłowe mycie rąk Główny Inspektorat Sanitarny - Instagram @gis_gov_pl

Jak wygląda leczenie chorych na COVID-19? Kiedy będzie szczepionka?

Leczenie COVID-19 polega na zwalczaniu objawów choroby takich jak gorączka, kaszel czy problemy z oddychaniem. Na tę chwilę nie ma skutecznej szczepionki przeciw koronawirusowi, chociaż naukowcy z Wielkiej Brytanii i USA dokonują znaczących postępów.

80 proc. osób przechodzi zakażenie koronawirusem w sposób łagodny. Ciężkie powikłania pojawiają się tylko u 15-20 proc. osób. Zakażenie wirusem może dotknąć osoby w każdym wieku. Jednak szczególnie wrażliwi są seniorzy, u których występują przewlekłe schorzenia.

Zobacz wideo Maseczki ochronne - nie popełniaj tych błędów
Więcej o: