Godziny dla seniorów. Czy nadal obowiązują specjalne godziny zakupów dla starszych osób?

Godziny dla seniorów wprowadzone zostały z powodu epidemii koronawirusa. Miały one ułatwić robienie zakupów osobom starszym, które są najbardziej narażone na zakażenie SARS-CoV-2. Czy w maju udogodnienie to nadal obowiązuje?

Od poniedziałku 4 maja w Polsce wprowadzony zostaje drugi etap łagodzenia obostrzeń. Część z nich dotyczy także handlu. Czy zmianie uległy także godziny dla seniorów?

Koronawirus w Polsce i godziny dla seniorów. Jakie zmiany obowiązują po 4 maja?

Zgodnie z rozporządzeniem rządu od 4 maja zniesione zostają obowiązujące dotychczas godziny dla seniorów. Od 10 do 12, od poniedziałku do piątku (a wcześniej też w weekendy), zakupy w sklepach, aptekach i drogeriach mogły robić wyłącznie osoby, które ukończyły 65 lat. Od poniedziałku to udogodnienie dla osób starszych zostaje zniesione.

Część z nakazów została jednak utrzymana. Dotyczy to przede wszystkim obowiązku noszenia jednorazowych rękawiczek podczas zakupów, zasłaniania ust i nosa oraz zachowania odstępów od innych osób. Od poniedziałku poza sklepami spożywczymi, aptekami i drogeriami działalność wznawiają też centra handlowe. Na jednego klienta przypadać ma powierzchnia 15 metrów kwadratowych. Osoby wchodzące do galerii będą liczone i proszone o dezynfekcję rąk.

Zobacz wideo Maseczki ochronne - nie popełniaj tych błędów

Gdy klientów będzie za dużo w danym centrum handlowym, to obsługa ma blokować możliwość wejścia dla kolejnych osób. W galeriach usunięte zostaną też strefy wypoczynkowe, w tym ławki. Nie będzie można też spożywać posiłków na terenie galerii.

Więcej o: