Nowe zalecenia ministerstwa zdrowia dla szpitali: trzy strefy na izbach przyjęć i SOR-ach

Wiceminister zdrowia poinformował o specjalnych wytycznych, które zaczną obowiązywać na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych i Izbach Przyjęć. W miejscach tych wytyczone zostaną trzy strefy - jedna z nich będzie przeznaczona dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.
Zobacz wideo Czy obowiązek zakrywania twarzy powstrzyma rozwój koronawirusa?

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraksa podczas konferencji prasowej powiadomił o nowych zasadach, które zostaną wprowadzone w szpitalach. Specjalne zalecenia zostały wydane przez krajowego konsultanta do spraw chorób zakaźnych.

Koronawirus w Polsce - trzy strefy dla pacjentów na izbach przyjęć i SOR-ach

Na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych oraz izbach przyjęć wydzielone zostaną miejsca izolacji m.in. dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Oznaczone one będą trzema kolorami:

  • strefa czerwona dla pacjentów ze stwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 lub jego podejrzeniem;
  • strefa pomarańczowa gdzie pracownicy będą zakładać i zdejmować środki ochrony osobistej;
  • strefa zielona przeznaczona dla pacjentów, którzy nie mają objawów zakażenia koronawirusem.

Dodatkowo przed przyjęciem do szpitala odbywać ma się triage, czyli segregacja pacjentów, którzy kierowani będą do jednej lub drugiej strefy. - Chcemy, aby triaż odbywał się w namiotach przed szpitalami, abyśmy wiedzieli, czy pacjent jest podejrzany o zakażenie, aby odseparować tych pacjentów - mówił Waldemar Kraska.

Narodowy Fundusz Zdrowia ma płacić szpitalom dodatkowe pieniądze za każdego pacjenta poddanego procesowi segregacji. NFZ zapłaci też za leczenie pacjentów zakażonych koronawirusem we wszystkich szpitalach. Według danych Ministerstwa Zdrowia w szpitalach zakaźnych i jednoimiennych leczonych jest ponad 2 tysiące zakażonych osób, z czego pod respiratorami leży 116 pacjentów.

Więcej o: