Na szczepienie przeciwko COVID-19 wciąż nie jest za późno. Nie masz skierowania? Nie szkodzi

Wiosenna fala koronawirusa już się rozpoczęła. We wtorek padł rekord zachorowań. Lekarze przypominają, że wciąż nie jest za późno, żeby się zaszczepić. Jak się zapisać? Co jeśli w systemie nie widzimy skierowania? Wyjaśniamy.

5083 nowe przypadki COVID-19 w ciągu minionej doby, 16 zmarłych i ponad 3 tys. chorujących w szpitalach. To największa liczba zakażeń w trwającej wiosennej fali zakażeń koronawirusem, która najprawdopodobniej osiąga szczyt.

Ministerstwo Zdrowia prognozuje, że liczba zakażonych zacznie spadać w kolejnych tygodniach. Nie jest jednak za późno, żeby się zaszczepić. Szczególnie że w szpitalach zaczyna brakować leków na koronawirusa - donosi RMF FM. 

Szczepienie na COVID-19. Wciąż warto je zrobić

Zagrożenie ze strony tego wirusa nie minęło i należy traktować COVID-19 jako niebezpieczną infekcję sezonową, znacznie groźniejszą niż przeziębienie czy grypa

- mówi dr Michał Sutkowski, ekspert kampanii Szczepienia przez pokolenia, cytowany przez Wprost. Jego zdaniem nie ma wątpliwości, że COVID-19 zostanie z nami na dłużej. 

Dlatego musimy odpowiednio przygotować się na kolejne fale pandemii. Wśród niezbędnych działań, będzie przede wszystkim uzupełnienie szczepień

- dodał lekarz. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Dr Sutkowski przypomina, że każdy, kto się nie zaszczepił, wciąż może to zrobić. Dotyczy to także osób, które mają zaległe dawki przypominające. I wskazuje, że bezwzględnie powinny zrobić to osoby z grupy ryzyka ciężkiego przebiegu choroby, czyli osoby starsze, osoby przewlekle chore i z obniżoną odpornością.  

Jak się zapisać na szczepienie na koronawirusa?

Na szczepienie można zapisać się:

  • przez infolinię Narodowego Programu Szczepień pod numerem 989;
  • kontaktując się z wybranym punktem szczepień - ich lista znajduje się pod TYM adresem;
  • poprzez e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl:
  • poprzez aplikację mojeIKP.

Jeśli w systemie nie jest widocznie skierowanie na szczepienie - co się zdarza (rząd tłumaczy, z czego może wynikać problem TUTAJ), nie ma problemu. W przypadku, gdy spełniasz kryteria, a mimo to nie masz e-skierowania na szczepienie, zgłoś się do lekarza, a on je wystawi.

Więcej o: