Koronawirus. Ruszają szczepienia dla dzieci w wieku 6 miesięcy - 4 lata. Do Polski trafiło 0,5 mln dawek

Od poniedziałku rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku od 6 miesiąca do 4 lat. Do Polski trafiło w tym tygodniu 0,5 mln dawek. Minister zdrowia Adam Niedzielski zaznaczył, że w przypadku dużego zainteresowania Polska kupi ich więcej.

5 grudnia do Polski trafiły szczepionki przeciwko COVID-19 dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat. To pół miliona dawek. Schemat szczepienia jest trójdawkowy. Obecny transport wystarczy na zaszczepienie 168 tys. dzieci.

- W przypadku większego zapotrzebowania te dostawy mogą zostać uzupełnione - mówił w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

- Dwie dawki, pierwsza i druga, są podawane w odstępie trzech tygodni. Trzecia dawka jest podawana po ośmiu tygodniach od podania drugiej - przekazał. Od 7 grudnia punkty szczepień mogą zamawiać tę szczepionkę w systemie informatycznym. Kwalifikację do szczepienia dzieci przeprowadza wyłącznie lekarz.

- Punktów, w których przyjmuje lekarz, mamy w skali kraju ok. 7 tys. W nocy z 11 na 12 grudnia zostaną wystawione e-skierowania dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat. Populacja w tej grupie wiekowej to blisko 2 mln dzieci. Od 12 grudnia będzie można zarejestrować się na szczepienie - mówił.

- Preparat jest sprawdzony, przetestowany, zbadany, dopuszczony przez EMA i nasze organy. Szczepienie będzie wykonywane szczepionką Comirnaty, popularnie zwaną Pfizerem. Ta szczepionka jest podawana w udo lub ramię. Zależy to od wagi i przedziału wiekowego - powiedział Adam Niedzielski.

Zobacz wideo Ćwiąkalski o zmianach w kodeksie karnym: Niektóre przepisy są niekonstytucyjne

Koronawirus. Liczba zakażeń w Polsce

Jak podał w czwartek resort, w Polsce odnotowano 648 nowych zakażeń koronawirusem, poinformowano również o śmierci 15 zakażonych osób (jeden zgon spowodowany wyłącznie zakażeniem, 14 osób miało choroby współistniejące).

W szpitalach przebywa ok. 950 zakażonych osób (stan na 6.12)

Z danych opublikowanych na stronie Ministerstwa Zdrowia wynika, że od 27 grudnia 2020 roku, gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw Covid-19, wykonano ich blisko 57,7 mln. W pełni zaszczepionych jest ponad 22 miliony 600 tysięcy osób. Podano blisko 15 milionów dawek przypominających.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: