Omikron. Wiceminister Kraska: W Polsce stwierdzono dwa przypadki nowego subwariantu

- W Polsce stwierdzono dwa przypadki nowego subwariantu omikronu - przekazał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak zaznaczył, szczepionki w dużym procencie zabezpieczają także przed tym subwariantem.

W Europie Zachodniej pojawił się nowy subwariant BQ.1 i BQ.1.1 omikronu. W Polsce stwierdzono dwa takie przypadki - poinformował w czwartek (27 października) PAP wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Na pytanie, "czy koronawirus jest w odwrocie", odpowiedział, że "w tej chwili sytuacja w kraju jest stabilna". 

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czym skutkuje nieszczepienie się i pobłażanie takim zachowaniom? Ekspert tłumaczy

Omikron. Szczepionki zabezpieczają przed nowym subwariantem

We wrześniu w punktach szczepień pojawił się nowy preparat przeciwko COVID-19. Badania wykazały, że szczepionka ma zapewniać odporność także przed wariantem omikron, co zaznaczył także w wywiadzie Waldemar Kraska.

Tym razem pacjenci nie mogą wybrać, który preparat przyjmą. - Pacjenci zgłaszający się na szczepienie otrzymają szczepionkę adaptowaną [tzn. aktualizowaną - red.], która aktualnie jest dostępna w punkcie szczepień - wyjaśnił Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL). 

Czwartą dawkę mogą przyjąć osoby, które otrzymały pełny schemat szczepienia podstawowego oraz pierwszą dawkę przypominającą. Przed podaniem drugiej dawki przypominającej należy zachować odstęp co najmniej 3. miesięcy od podania pierwszej dawki przypominającej.

COVID-19. Objawy zakażenia omikronem u zaszczepionych

Przypomnijmy, osoby zaszczepione mogą zachorować. Ma na to wpływ wiele czynników m.in. stan układu immunologicznego, który u osób starszych jest osłabiony, czy bliski kontakt z osobą zakażoną w ciasnych zamkniętych pomieszczeniach albo podczas imprez masowych. Zaszczepieni są jednak odporni na ciężki przebieg zakażenia i jego skutki.

Objawy COVID-19 u osób zaszczepionych:

  • uporczywy kaszel,
  • katar,
  • zmęczenie,
  • ból gardła,
  • ból głowy,
  • ból mięśni,
  • gorączka,
  • kichanie, 
  • nudności.

Więcej na ten temat w artykule:

Więcej o: