COVID-19. Osiem kluczowych objawów zakażenia omikronem u zaszczepionych. Jest też jeden nowy

Ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 u osób zaszczepionych jest znacznie ograniczone. Mimo to wciąż istnieje prawdopodobieństwo zakażenia SARS-CoV-2. Jakie występują objawy? Naukowcy z Norwegii wyróżnili dziewięć kluczowych objawów, które mogą wystąpić u osób zaszczepionych. Eksperci z Niemiec widzą natomiast "wyraźny związek" między infekcją a omdleniami.

Żadna szczepionka nie chroni w 100 proc. przed objawami COVID-19. Nawet jeśli w badaniach klinicznych wykazała wysoką skuteczność, osoby zaszczepioną mogą zachorować, są jednak odporne na ciężki przebieg zakażenia i jego skutki. Ma na to wpływ wiele czynników m.in. stan układu immunologicznego, który u osób starszych jest osłabiony, czy bliski kontakt z osobą zakażaną w ciasnych zamkniętych pomieszczeniach, w trakcie imprez masowych.  

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jak uchronić dzieci przed koronawirusem? Pytamy prof. Pyrcia

COVID-19. Objawy u osób zaszczepionych, czyli tzw. przełamujące przypadki infekcji

U osób zaszczepionych mogą występować tzw. przełamujące przypadki infekcji - czytamy na stronie rządowej. Ich łagodny charakter bardzo często utrudnia wstępne zdiagnozowanie wirusa. Jednak według profesora Tima Spectora z projektu Zoe Health Study około 50 proc. "nowych przeziębień" to w rzeczywistości COVID-19.

Jak podaje "Independent", naukowcy z Norwegii wyróżnili osiem objawów COVID-19 u osób zaszczepionych. Są to:

  • uporczywy kaszel,
  • katar,
  • zmęczenie,
  • ból gardła,
  • ból głowy,
  • ból mięśni,
  • gorączka,
  • kichanie. 

Eksperci z zakresu zdrowia publicznego dodali do tej listy również nudności. Badanie wykazało, że kaszel, katar i zmęczenie występują najczęściej, podczas gdy kichanie i gorączka - najrzadziej.

Naukowcy z Niemiec w swoim raporcie zwracają także uwagę na dwa inne wyraźne oznaki zakażenia: zmęczenie i zawroty głowy. Gazeta "Arztezeitung", na którą powołuje się "Independent", poinformowała, że lekarze widzą "wyraźny związek" między infekcją a omdleniami.

Adam Niedzielski (zdjęcie ilustracyjne) Czwarta dawka, czuła na omikron, tylko dla już zaszczepionych. Od kiedy?

Trwa kolejny etap szczepień

Liczbę przypadków ciężkiego przebiegu COVID-19 oraz liczbę zgonów ogranicza poziom przeciwciał w populacji, co zawdzięczamy szczepieniom oraz naturalnej odporności uzyskanej po przechorowaniu wcześniejszych mutacji.

16 września ruszył kolejny etap szczepień przeciw COVID-19. Tym razem pacjenci nie mogą wybrać, który preparat przyjmą. - Pacjenci zgłaszający się na szczepienie otrzymają szczepionkę adaptowaną [tzn. aktualizowaną - red.], którą aktualnie jest dostępna w punkcie szczepień - wyjaśnił na konferencji Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL). 

Jak pisaliśmy w Gazeta.pl, od 3 października dawkę przypominającą szczepienia przeciwko COVID-19 mogą już przyjmować dzieci w wieku od 5 do 11 lat. - Zgodnie z rekomendacją Europejskiej Agencji Leków, która dopuściła szczepienie dla przedziału wiekowego 5-11 lat, (…) szczepionką w wersji junior, my również od 3 października będziemy dopuszczali szczepienie pierwszą dawką przypominającą w tej grupie wiekowej 5-11 lat - mówił 28 września Adam Niedzielski.

Nowy preparat mogą przyjąć osoby, które mają za sobą już trzy dawki szczepionki - obie dawki podstawowe i jedną przypominającą. Traktowany jest on jako druga dawka przypominająca (drugi booster), nazywany też czwartą dawką.

Pandemia koronawirusa - zdjęcie archiwalne BQ.1 oraz BQ.1.1. Nowe warianty koronawirusa zaatakowały w USA

Więcej o: