Czwarta dawka. Dla kogo nowa szczepionka przeciw COVID-19? Pacjent sam nie wybierze preparatu

W piątek 16 września ruszy kolejny etap szczepień przeciw COVID-19. Kto i jaki preparat będzie mógł przyjąć? Którzy pacjenci powinni zaszczepić się jako pierwsi? Odpowiedzi w artykule.

Będzie to druga dawka przypominająca (czyli czwarta dawka ogółem) dla osób powyżej 12. roku życia, które przyjęły pierwszy booster co najmniej trzy miesiące wcześniej. Ministerstwo Zdrowia wystawi skierowania dla 5,8 mln osób.

Coraz więcej zakażonych koronawirusem. Niedzielski: Nie jest to nowa falaCoraz więcej zakażonych koronawirusem. Niedzielski: Nie jest to nowa fala

Szczepienia nowymi preparatami - oba mają być tak samo skuteczne

Resort zapowiedział wprowadzenie nowych preparatów, ukierunkowanych na wariant omikron BA.1 lub BA.4/5. - Jeśli chodzi o BA.1, to na wrzesień mamy zagwarantowane cztery miliony preparatów, z czego około połowy przygotował Pfizer, a drugą połowę Moderna - powiedział na czwartkowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef MZ dodał, że Europejska Agencja Leków (EMA) dopuściła do użytku szczepionkę przeciw subwariantowi BA.4/5, a firmy kończą już proces produkcji.

Niedzielski zapewnił też, że obie wersje szczepionki są równie bezpieczne i skuteczne - "w 90 proc. przypadków chronią przed ciężkim przebiegiem COVID-19 i hospitalizacją".

Zobacz wideo Niedzielski: Naszym celem jest sprowadzenie zakażenia COVID do charakterystyki, jaką ma grypa

Szczepienia czwartą dawką. Kto ma pierwszeństwo?

Pierwszeństwo w szczepieniu drugą dawką przypominającą będą miały osoby z grup ryzyka:

  • powyżej 60. roku życia;
  • z chorobami przewlekłymi;
  • z zaburzeniami odporności;
  • personel medyczny, który jest narażony przez kontakt z chorymi lub materiałem zakaźnym;
  • mieszkańcy i pracownicy placówek opieki długoterminowej.

- Zapisywać się mogą jednak wszyscy, do czego serdecznie zachęcam - mówił Adam Niedzielski.

Punkt szczepień przeciw COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne)Szczepionka przeciw COVID-19. Czy niezaszczepieni mogą przyjąć nową?

Szczepienia drugą dawką przypominającą. Pacjent sam nie wybiera szczepionki

Tym razem pacjenci nie będą mogli wybrać, który preparat przyjmą. - Pacjenci zgłaszający się na szczepienie otrzymają szczepionkę adaptowaną [tzn. aktualizowaną - red.], którą aktualnie jest dostępna w punkcie szczepień - wyjaśnił na konferencji Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL).

Więcej o: