Konferencja Adama Niedzielskiego. Nowe szczepionki na COVID-19 nie dla wszystkich. Od kiedy?

- Najważniejszą bronią w walce z pandemią pozostają szczepienia - powiedział w czwartek na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Od kiedy druga dawka przypominająca? Nowe preparaty zostały zaadaptowane do wariantu omikron.

W Ministerstwie Zdrowia w czwartek (15 września) odbyła się konferencja prasowa szefa resortu Adama Niedzielskiego, w której wziął także udział prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Grzegorz Cessak. Tematem konferencji było rozpoczęcie powszechnych szczepień przeciw COVID-19 druga dawką przypominającą, przystosowaną do wariantu omikron.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Leszczyna: Każdy pomysł, żeby zdynamizować szczepienia jest dobry

Konferencja Adama Niedzielskiego. Od kiedy nowe szczepionki na COVID-19?

Adam Niedzielski poinformował, że wciąż rośnie liczba zakażonych. Nie przekłada się ona jednak na liczbę pacjentów hospitalizowanych. - Najważniejszą bronią w walce z pandemią pozostają szczepienia. Od 16 września wprowadzamy szczepienia drugą dawką przypominającą dla osób powyżej 12. roku życia - ogłosił szef resortu. Przypomnijmy, że do tej pory mogli ją otrzymać seniorzy oraz osoby z obniżoną odpornością.

Zgodnie z zapowiedzią ministra zdrowia, w Polsce będzie 9 mln osób "do zaszczepienia". W piątek (9 września) trafiła do nas pierwsza partia preparatu, chroniąca także przed wariantem omikron. To ponad 450 tysięcy dawek preparatu Moderny Spikevax bivalent Original/Omicron BA.1. - Wyniki badań z zastosowaniem szczepionek adaptowanych do wariantu omikron wykazały, że są bezpieczne i skuteczne - przekazał na konferencji Grzegorz Cessak.

Koronawirus w PolsceNaukowcy: Jesienią w związku z COVID-19 może umrzeć nawet 10 tys. osób

Skierowanie na szczepienie. Gdzie znaleźć?

Nowy preparat będą mogły przyjąć tylko osoby, które przyjęły już trzy dawki szczepionki - obie dawki podstawowe i jedną przypominającą. Traktowany jest jako druga dawka przypominająca (drugi booster), nazywany też czwartą dawką.

E-skierowanie na szczepienie drugą dawką przypominającą można znaleźć na Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mojeIKP. Następnie, można się umówić:

  • przez e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl;
  • przez aplikację mojeIKP;
  • przez bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989 w godz. 7.00-20.00;
  • w wybranym punkcie szczepień.

Coraz więcej zakażonych koronawirusem. Niedzielski: Nie jest to nowa falaCoraz więcej zakażonych koronawirusem. Niedzielski: Nie jest to nowa fala

Więcej o: