"Długi COVID". Naukowcy informują o trzech odmianach wirusa. Każda wymaga innego leczenia

"Długi COVID" występuje w trzech odmianach. Naukowcy przebadali chorych, którzy po przebyciu choroby cierpią na powikłania. Zrozumienie przyczyn danych objawów ma pomóc w ich leczeniu.

Naukowcy z uczelni King's College London (KCL) poinformowali, że "długi COVID" występuje w trzech odmianach, a każda z nich wymaga innego leczenia. Charakteryzują je przeciągające się powikłania, które utrzymują się od czterech tygodni do wielu miesięcy.

Zobacz wideo COVID-19 mocno oddziałuje na chińską gospodarkę? Ekspert wyjaśnia

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

COVID-19. Trzy odmiany wirusa wymagają różnego leczenia

Żeby skutecznie pomagać pacjentom cierpiącym na poszczególne warianty, konieczne jest zrozumienie, jak przebiega każda z nich.

- Zebrane dane wskazują wyraźnie, że zespół chorobowy następujący po przebyciu COVID-19 […] występuje w kilku podtypach. Zrozumienie podstawowych przyczyn ich powstania, może pomóc nam w znalezieniu strategii leczenia - powiedziała doktor Claire Stevens, główna autorka badań klinicznych z KCL, cytowana przez Sky News.

Koronawirus w Chinach - zdjęcie ilustracyjneChiny. 80 tysięcy turystów utknęło w nadmorskim kurorcie

"Długi Covid". Co charakteryzuje trzy odmiany wirusa?

Pierwszy rodzaj długiego COVID-19 związany jest przede wszystkim z objawami neurologicznymi, takimi jak zmęczenie, mgła mózgowa i bóle głowy. Te powikłania dotykają zwykle osób, które zaraziły się, kiedy najbardziej rozpowszechnione były warianty alfa i delta.

Kolejna grupa chorujących ma problemy z oddychaniem, bóle w klatce piersiowej i duszności - może to wskazywać na uszkodzenia płuc. Objawy dotyczą osób, które chorowały na początku pandemii.

Trzecia - ostatnia - grupa powikłań, może obejmować takie objawy jak kołatanie serca, bóle mięśni i zmiany skórne.

Naukowcy przebadali 1459 osób, które borykają się z problemami zdrowotnymi co najmniej 12 tygodni od zakażenia koronawirusem.

Koronawirus w Polsce (zdjęcie ilustracyjne)COVID-19, a grypa i przeziębienie. Jak je rozróżnić? Lekarz ma jeden sposób

*********************

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: