Czwarta dawka szczepionki. Kiedy rejestracja dla wszystkich dorosłych? Jak się zapisać?

Od kiedy czwartą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 będą mogli przyjmować wszyscy dorośli? Kiedy ruszą zapisy dla dzieci? Jak zarejestrować się na szczepienie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

Już wkrótce do Polski mają trafić nowe szczepionki przeciwko koronawirusowi - ustaliło RMF FM. W praktyce mają być to nowe wersje preparatów firm Pfizer i Moderna, skuteczne w walce z omikronem i jego podwariantami. Dziennikarz stacji, Michał Dobrołowicz, dowiedział się w resorcie zdrowia, że pierwsze osoby preparatem nowej generacji zostaną zaszczepione na początku września.

40 mieszkańców Świecia i gminy Świecie może skorzystać z bezpłatnych szczepieńNowa szczepionka przeciwko COVID-19 trafi do Polski. Kiedy szczepienia?

Czwarta dawka szczepionki na COVID-19. Kto może ją teraz przyjąć? Jakie preparaty są do wyboru?

Obecnie czwartą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 (zwaną też drugą dawką przypominającą) mogą przyjmować osoby, które ukończyły 60 lat, a także dzieci i dorośli powyżej 12. roku życia zmagający się z zaburzeniami odporności. Szczepienia kolejnymi dawkami dotyczą wyłącznie osób, które otrzymały już pełny schemat szczepienia podstawowego oraz pierwszą dawkę przypominającą.

W szczepieniu przypominającym stosowane są szczepionki mRNA, czyli Comirnaty (Pfizer-BioNTech) lub Spikevax (Moderna, w połowie dawki).

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że "powinno się przyjąć taki sam preparat jak ten, który został przyjęty poprzednio", jednocześnie przypominając, że "jeśli przyjąłeś inną szczepionkę podczas pierwotnego szczepienia (np. Johnson&Johnson), teraz możesz zaszczepić się Pfizerem jako dawką przypominającą".

Drugą dawkę przypominającą można przyjąć co najmniej po czterech miesiącach od podania poprzedniej.

Szczepionka przeciw COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne)Szczepienie przeciw COVID-19 - jak się przygotować? [PORADNIK]

Minister zdrowia: Czwarta dawka dla wszystkich dorosłych od września. A kiedy dla dzieci?

Do tej pory na czwartą dawkę zarejestrowało się ok. 800 tys. osób, a więc tylko 20 proc. z czterech milionów uprawnionych pacjentów. A kiedy będą mogli zapisać się pozostali? Minister zdrowia Adam Niedzielski napisał w środę na Twitterze, iż "wszystko wskazuje na to, że czwarta dawka dla szerszej populacji" - a przynajmniej dla osób pełnoletnich - będzie dostępna już na początku września. MZ nie podaje jeszcze, kiedy będzie można rejestrować dzieci.

Zobacz wideo Prof. Pyrć wyjaśnia, dlaczego tak istotne jest szczepienie w walce z pandemią

Jak zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19?

Grupy pacjentów, którzy są uprawnieni do przyjęcia czwartej dawki szczepionki, powinni mieć już wystawione odpowiednie skierowania. Na szczepienie mogą zarejestrować się, wybierając jeden z tych sposobów:

  • dzwoniąc na całodobową, bezpłatną infolinię 989 ;
  • wysyłając SMS-a pod numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie (oba numery prowadzą do tego samego systemu);
  • logując się do Internetowego Konta Pacjenta na stronie pacjent.gov.pl lub aplikacji mobilnej Moje IKP i tam wypełniając zgłoszenie;
  • kontaktując się z wybranym punktem szczepień.

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: