COVID-19, a grypa i przeziębienie. Jak je rozróżnić? Lekarz ma jeden sposób

Nowy wariant koronawirusa objawami i dolegliwościami przypomina grypę lub zwykłe przeziębienie. Jak podkreślają eksperci, trudno chorobę odróżnić. Wskazują, że jedynym sposobem na właściwą diagnozę, są testy.

Kolejną falę COVID-19 aktualnie napędza najłatwiej rozprzestrzeniająca się mutacja spośród wszystkich dotychczasowych - podwariant omikronu BA.5. Minister zdrowia Adam Niedzielski w czwartek (4 sierpnia) zaznaczył, że liczba hospitalizacji tygodniowo wzrasta mniej więcej o 500 przypadków. - Tutaj widzimy, że jeśli to apogeum będzie w połowie sierpnia, to możemy liczyć, że ten maksymalny pułap hospitalizacji będzie prawdopodobnie około czterech tysięcy - ocenił. Stwierdził też, że kolejnej fali zakażeń możemy spodziewać się pod koniec roku.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czy Narodowy Program Szczepień jest sukcesem?

COVID-19 aktualnie przypomina grypę lub przeziębienie

Jak rozpoznać COVID-19? Lekarze zaznaczają, że utrata węchu i smaku są obecnie najrzadziej zgłaszanymi dolegliwościami. Głównymi objawami nowej mutacji są m.in.: bóle gardła, bóle głowy, zatkany nos, mokry lub suchy kaszel, katar, chrypka, zmęczenie, bóle mięśni. Christina Marriott, dyrektorka Królewskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego (Wielka Brytania) na łamach "Independent" podkreśliła, że są one mniej nasilone u osób zaszczepionych. Subwariant omikrona swoim przebiegiem przypomina grypę lub przeziębienie - cytują ekspertkę zagraniczne portale. 

Wiceminister zdrowia Waldemar KraskaSubwariant omikronu bardziej zaraźliwy i ma nietypowe objawy

Jak odróżnić COVID-19 od przeziębienia?

Pojawiło się większe ryzyko pomylenia COVID-19 z inną chorobą. - Obecnie jest dwa razy więcej przypadków COVID-19 niż zwykłych przeziębień. Współczynnik nigdy nie był tak wysoki - informował prof. Tim Spector, epidemiolog i założyciel aplikacji Covid ZOE. Specjalista podkreślił, że "objawy są prawie takie same, z wyjątkiem ogólnie większego zmęczenia i bólu gardła". Eksperci jednak podkreślają, że ich ocena ma charakter subiektywny, a jedynym sposobem na postawienie właściwej diagnozy są testy.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska 1 sierpnia poinformował w Radiu Gdańsk, że w Polsce około 55-60 proc. wszystkich przypadków to właśnie nowy subwariant. Apelował, by każdy, kto podejrzewa u siebie objawy COVID-19 zgłosił się do lekarza rodzinnego. Jego zdaniem omikron sprawił, że praktycznie wszyscy mieliśmy kontakt z koronawirusem. 

40 mieszkańców Świecia i gminy Świecie może skorzystać z bezpłatnych szczepieńNowa szczepionka przeciwko COVID-19 trafi do Polski. Kiedy szczepienia?

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: