Nowa szczepionka przeciwko COVID-19 trafi do Polski. Ma chronić przed omikronem

Kilkanaście milionów dawek nowej szczepionki ma trafić do Polski - ustalił dziennikarz RMF FM. Preparat nowej generacji ma być skuteczną bronią przeciwko omikronowi i jego podwariantom.

Nowa szczepionka ma chronić przed kolejnymi wariantami koronawirusa, takimi jak omikron. Jak dowiedział się w Ministerstwie Zdrowia dziennikarz RMF FM Michał Dobrołowicz, pierwsze osoby zostaną zaszczepione preparatem nowej generacji na początku września.

Zobacz wideo Sawicki: Tak jak ratowano gospodarkę funduszem covidowym, tak teraz trzeba ją ratować funduszem hipotecznym

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Nowa szczepiona na COVID-19 trafi do Polski. Chroni przed omikronem

Szczepionka, która trafi do Polski, to tak naprawdę zaktualizowane preparaty od firm Pfizer i Moderna. Oba będą podawane w ramach tzw. dawki przypominającej - czyli trzeciej lub czwartej dawki szczepionki.

- Na pewno tych dawek nie zabraknie, oby byli tylko chętni do szczepień - zapewnił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. - Z informacji nieoficjalnych wiemy, że ta nowa szczepionka może być dedykowana osobom od osiemnastego roku życia, być może nawet młodszym, tu jeszcze w Europejskiej Agencji Leków trwają rozważania.

Z ustaleń RMF RM wynika, że nowe szczepionki będą dopasowane do co najmniej dwóch pierwszych podtypów mutacji COVID-19 omikron BA1 i BA2. Naukowcy pracują nad tym, żeby nowa szczepionka była także dostosowana do ochrony przed kolejnymi subwariantami wirusa.

COVID-19. Kto może zaszczepić się czwartą dawką?

Prawo do czwartej dawki szczepionki (a raczej do drugiej dawki przypominającej) mają w Polsce osoby szczególnie zagrożone - seniorzy 60+ oraz osoby z obniżoną odpornością. Do tej pory na szczepienia czwartą dawką zarejestrowało się tylko 20 proc. uprawnionych osób. W środę minister zdrowia Adam Niedzielski informował, że "wszystko wskazuje na to", że czwarta dawka będzie dostępna od początku września dla wszystkich osób powyżej 18. roku życia.

*****************

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: