Koronawirus. Doktor Paweł Grzesiowski wyjaśnia, czy COVID-19 "zmniejsza mózg"

Czy COVID-19 "zmniejsza mózg"? Do tej tezy odniósł się doktor nauk medycznych Paweł Grzesiowski. Ekspert przyznał, że koronawirus powoduje umieranie fragmentów tkanki mózgowej.

Dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw zagrożeń epidemicznych odniósł się, w rozmowie z TVN24, do słów prof. Włodzimierza Guta. Wirusolog stwierdził, że koronawirus "zmniejsza mózg". Grzesiowski wyjaśnia, że to pewne uproszczenie, jednak to, że COVID-19 powoduje zmiany neurologiczne, potwierdził.

- Mechanizm tych ubytków jest tłumaczony faktem uszkodzenia naczyń, które doprowadzają krew do mózgu, tworzą się mikrozakrzepy w tych naczyniach i to powoduje umieranie fragmentów tkanki mózgowej - mówił dr Grzesiowski.

Wiceminister zdrowia Waldemar KraskaSubwariant omikronu bardziej zaraźliwy i ma nietypowe objawy

Zobacz wideo COVID-19 mocno oddziałuje na chińską gospodarkę? Ekspert wyjaśnia

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Czy COVID-19 "zmniejsza mózg"? Dr Grzesiowski: To pewne uproszczenie

Zapytany wprost, czy koronawirus zmniejsza mózgi osób, które się nim zakażą, Grzesiowski wyjaśnił:

- To jest pewne uproszczenie w rozumieniu zmniejszenia funkcjonowania mózgu pod postacią różnego rodzaju deficytów, ubytków funkcji naszego mózgu - pamięci, koncentracji. Na przykład wypadają z pamięci słowa w języku obcym - stwierdził.

Dlaczego tak się dzieje? Lekarz stwierdził, że ten mechanizm jest uzasadniany uszkodzeniem naczyń doprowadzających krew do mózgu.

- To są mikroudary, mikrozakrzepy, które zatykają naczynia doprowadzające krew do mózgu. Nie widać objawów takich, jak kiedy mamy zator dużego naczynia, który zwykle objawia się jakimś porażeniem, zaburzeniami mowy, utratą przytomności, drgawkami. Tu takich objawów nie widzimy, bo te zakrzepy dotyczą maleńkich naczyń - powiedział. 

- Skutkiem tego będzie zanik w tych obszarach funkcji mózgu, czyli pogorszenie naszego funkcjonowania w środowisku, w pracy - dodał.

O tym, jak na układ nerwowy wpływa zakażenie koronawirusem i zachorowanie na COVID-19 mówił też prof. Krzysztof Simon w poniższym wywiadzie:

Koronawirus w Polsce. Objawy zakażenia u ozdrowieńców, osób szczepionych i nieszczepionych

Grzesiowski wskazał też objawy, jakie teraz towarzyszą zakażeniu koronawirusem. Przyznał, że chorobę inaczej przechodzą osoby zaszczepione lub ozdrowieńcy, a inaczej te, które mają pierwszy kontakt z chorobą.

-  U tych osób dominują objawy infekcji układu oddechowego, szczególnie ból gardła, katar, zatkane zatoki, ból głowy - wymieniał.

Znacznie gorzej chorobę przechodzą osoby, które wcześniej nie miały styczności z żadnym wariantem COVID-19.

Adam NiedzielskiKoronawirus. Niedzielski o wzrostach zakażeń. Zapowiada apogeum

- Niestety, tutaj często widzimy pełnoobjawowy przebieg, taki jak jesienią ubiegłego roku, a więc bóle mięśniowe, kilkudniowa gorączka, bardzo duże osłabienie - powiedział lekarz.

Podkreślił też, że wirus nie atakuje tak mocno płuc u osób zaszczepionych.

*********

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: