Koronawirus. Liczba zakażeń rośnie, ale wolniej, niż zakładał resort. Niedzielski o apogeum

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał w czwartek, że w ostatnim tygodniu zanotowano wyhamowanie dynamiki wzrostu liczby zakażeń koronawirusem. Przez ostatnie 4 tygodnie liczba ta rosła o około 60 procent z tygodnia na tydzień, natomiast ogłoszone w czwartek 3,5 tysiąca nowych zakażeń to wzrost o 17 procent.

- Obserwujemy jedno pozytywne zjawisko, to jest właśnie hamowanie dynamiki wzrostu z tygodnia na tydzień liczby nowych przypadków. Dzisiaj ta liczba, która wynosi 3,5 tys. nowych przypadków, to tak naprawdę siedemnasto-, osiemnastoprocentowy wzrost w stosunku do poprzedniego tygodnia - przekazał w czwartek Adam Niedzielski.

Minister zaznaczył, że nie doszło jeszcze do apogeum kolejnej fali zakażeń. Jest to jedynie wskaźnik zbliżania się do apogeum.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

- Należy się spodziewać, że jeszcze w kolejnym tygodniu, dwóch, ta liczba przypadków będzie rosła, ale już w zdecydowanie mniejszym tempie, niż mieliśmy do czynienia w tej chwili - wyjaśniał szef resortu zdrowia.

Zobacz wideo Niski poziom wody w Wisły. Nagraliśmy, jak susza wpłynęła na rzekę w stolicy

Koronawirus. Niedzielski: Apogeum kolejnej fali w sierpniu

Według najbardziej prawdopodobnych szacunków liczba dziennych zakażeń w szczycie fali, przypadającym na połowę sierpnia, może osiągnąć 10 tysięcy. Adam Niedzielski dodał jednak, że możliwy jest również scenariusz, w którym zakażeń będzie mniej - ok. 7-8 tysięcy dziennie - a szczyt przypadnie w pierwszej połowie sierpnia.

Minister przekazał także, że od 22 lipca drugą dawką przypominającą zaszczepiło się ponad 127,2 tys. osób. Łącznie na szczepienia zarejestrowało się ponad 374 tys. chętnych.

Czwartą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 mogą przyjmować osoby, które ukończyły 60. rok życia i osoby powyżej 12. roku życia z obniżoną odpornością.

DLOLUCOVID-19. Sprzedaż testów w aptekach ostro w górę. Skok o prawie 700 proc.

Jak informowaliśmy w Gazeta.pl, mieszkańcy Polski kupili w aptekach w minionym tygodniu (tj. od 18 do 24 lipca) 190,6 tys. testów do wykrywania SARS-CoV-2. Tak wynika z danych firmy badawczej PEX PharmaSequence. To o 23 proc. więcej niż we wcześniejszym tygodniu (11-17 lipca).

"Dwa równoległe światy: oficjalnie w systemie 14 tys. testów dziennie, ok. 3-5 tys. zakażeń; poza systemem 40 tys. testów dziennie kupowanych w aptekach, ok. 20-30 tys. zakażeń, a w rzeczywistości 100-150 tys. Letnia fala zakażeń jak w połowie stycznia, co potwierdzają badania ścieków" - komentował w czwartek na Twitterze dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: