Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę, że od 21 do 27 lipca potwierdzono w Polsce 19 tysięcy 577 zakażeń koronawirusem, w tym 3 161 ponownych. Najwięcej zakażonych było w województwach: mazowieckim, śląskim, małopolskim, dolnośląskim i pomorskim. W ostatnim tygodniu z powodu COVID-19 zmarło 15 osób, z kolei z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 34 osoby.
Prof. Włodzimierz Gut poinformował, że jednym z powikłań po przejściu COVID-19 może być zmniejszenie mózgu. Wynika to z faktu, że COVID-19 potrafi zaatakować przede wszystkim naczynia w mózgu, co może prowadzić do jego zmian. - Na przykład zaobserwowano, jako późne powikłanie po COVID-19, zmniejszenie ogólne mózgów - i to dotyczy sporej liczby osób - powiedział w wywiadzie dla PAP, cytowany przez Polsat News. Odniósł się także do kwestii szczepień. Przypomniał, że nie chronią one całkowicie przed zakażeniem, jednak przygotowują na nie organizm.
Szczepienia czwartą dawką, czyli drugą dawką przypominającą, rozpoczęły się w Polsce 22 lipca. Mogą z nich skorzystać osoby, które ukończyły 60. rok życia oraz osoby z obniżoną odpornością powyżej 12. roku życia. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że do 26 lipca na szczepienie czwartą dawką preparatu przeciwko COVID-19 zapisały się 274 tysiące osób. W Programie 1. Polskiego Radia przypomniał, że od środy resort zdrowia rozpoczyna wysyłanie SMS-ów zachęcających do kolejnego szczepienia.
Przeczytaj więcej informacji o koronawirusie na stronie głównej Gazeta.pl
Waldemar Kraska dodał, że badania pokazują dużą skuteczność dawki przypominającej szczepionki. Przywołał badanie, które przeprowadzono w Izraelu w grupie seniorów, którzy ukończyli 80. rok życia. Jak mówił, wyniki tego badania wskazują, że w tej grupie wiekowej druga dawka przypominająca szczepionki zabezpiecza przed zgonem w 80 proc., a w 74 proc. - przed hospitalizacją.
*******
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.