Koronawirus. Wiceszef MZ podał liczbę nowych przypadków zakażenia. "Wzrost o 60 proc."

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w piątek rano poinformował o liczbie nowych zakażeń koronawirusem, które zostały wykryte w ciągu ostatniej doby. - Dzisiaj to jest 3038. Widzimy, że to kolejny dzień ze wzrostem tydzień do tygodnia o prawie 60 proc. - przekazał

- Minionej doby stwierdzono 3038 nowych przypadków koronawirusa - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Podkreślił, ze resort cały czas monitoruje liczbę nowych zachorowań na COVID-19

Zobacz wideo COVID-19 mocno oddziałuje na chińską gospodarkę? Ekspert wyjaśnia

Koronawirus. Wzrost zakażeń o 60 proc. tydzień do tygodnia 

- Dzisiaj to jest 3038 [zakażeń - red.]. Widzimy, że to kolejny dzień ze wzrostem tydzień do tygodnia o prawie 60 proc. Widzimy, że nowych przypadków przybywa - mówił.

Podkreślał też, że "społeczeństwo jest w 90 proc. uodpornione". - Posiadamy przeciwciała, jeśli chorujemy, to chorujemy łagodnie. Oczywiście zwróciliśmy w tej chwili uwagę na grupę ryzyka, czyli osoby powyżej 60. roku życia. Dlatego od dziś wprowadziliśmy II dawkę przypominającą szczepionki dla tej grupy - przekazał. 

Więcej informacji na temat epidemii koronawirusa znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Na pytanie o to, czy kolejna dawka szczepionki przeciw COVID-19 jest skuteczna, odpowiedział, że "to jest już udowodnione". Przywołał badania w Izraelu, które zostały wykonane na próbie ponad 40 tys. osób w wieku powyżej 80 lat. 

- Przyjęcie II dawki przypominającej zredukowało ryzyko zakażenia prawie o 34 proc., ryzyko hospitalizacji o 67 proc. i, co najważniejsze, ryzyko zgonu o 72 proc. - powiedział. Więcej na temat tych badań pisaliśmy tutaj:

Szczepienie. Zdjęcie ilustracyjneCzwarta dawka szczepionki przeciw COVID-19. Nowe wyniki badań z Izraela

Koronawirus. Szczepienia czwartą dawką ruszają

- Dopuszczamy czwartą dawkę szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób od 60. do 79. roku życia oraz dodatkowe szczepienie dla osób z upośledzoną odpornością, które ukończyły 12 lat - powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej. 

W związku z tym od piątku 12 lipca wymienione grupy osób będą mogły się zaszczepić. Rekomenduje się szczepienie po 120 dniach od przyjęcia pierwszej dawki przypominającej. 

Szczepionka przeciw COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne)Szczepienie przeciw COVID-19 - jak się przygotować? [PORADNIK]

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: