Kiedy czwarta dawka szczepionki? Minister zdrowia ogłosi decyzję w czwartek

W czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosi decyzję dotyczącą podawania czwartej dawki szczepionki przeciw COVID-19 osobom powyżej 60. roku życia.

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że jest przygotowane do wprowadzenia drugiej dawki przypominającej dla osób powyżej 60. roku życia. Obecnie mogą ją przyjmować seniorzy powyżej 80. roku życia i osoby z obniżoną odpornością.

Jak mówił minister zdrowia Adam Niedzielski w Programie 3 Polskiego Radia, zespół ds.wakcynacji i rada ds. COVID-19 zaproponowały, aby w tej sprawie postąpić zgodnie z rekomendacją Europejskiej Agencji Medycznej (EMA). Oficjalną decyzję w tej sprawie ministerstwo ogłosi w czwartek. Konferencję zaplanowano na godz. 10.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Adam NiedzielskiNiedzielski o szczycie "wakacyjnej fali": Na poziomie 7-8 tys. infekcji

Czwarta dawka szczepionki dla seniorów. Zapisy jak dotychczas

Szef resortu zdrowia zapowiedział, że osoby w wieku 60-79 lat mają mieć wystawione skierowanie na drugą dawkę przypominającą, a zapisy będą prowadzone tak, jak dotychczas - telefonicznie lub przez internet. Dodał, że do ustalenia pozostaje jeszcze, jaki będzie odstęp między szczepieniami.

Niedzielski zachęcał do przyjmowania obecnie dostępnych szczepionek, bo nie wiadomo, kiedy pojawią się kolejne wersje tych preparatów.

Zobacz wideo Jak uchronić dzieci przed koronawirusem? Pytamy prof. Pyrcia

Koronawirus w Polsce. O pięć tysięcy zakażeń więcej niż przed tygodniem

Zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia, w środę 20 lipca odnotowano 2853 nowych zakażeń koronawirusem. 2424 przypadki to nowe zakażenia, a pozostałych 429 to reinfekcje. Zmarło 11 osób - dwie wyłącznie z powodu COVID-19 i dziewięć z chorobami współistniejącymi.

W ostatnim tygodniu (14-20 lipca) w Polsce potwierdzono 12 762 przypadki koronawirusa. Zmarły 22 osoby, z których 15 miało także inne choroby. Dla porównania w poprzednim tygodniu (7-13 lipca) odnotowano 7569 zakażeń SARS-CoV-2. Więcej szczegółów w poniższym tekście:

Epidemia koronawirusa (zdjęcie ilustracyjne)Koronawirus. 12 762 przypadki w ciągu tygodnia. Wzrost o 70 proc.

Z nowego raportu wynika, że w minionym tygodniu najwięcej przypadków potwierdzono w województwie mazowieckim - prawie 2,5 tysiąca. W szpitalach leży obecnie 1157 pacjentów z COVID-19. Tydzień wcześniej było ich 694.

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: