Koronawirus w Polsce. 319 nowych przypadków COVID-19. "To o 40 proc. więcej tydzień do tygodnia"

Waldemar Kraska przekazał, że Ministerstwo Zdrowia poinformuje w poniedziałek o 319 nowych zakażeniach koronawirusem. Jest to nieco mniej niż w niedzielę, gdy resort wskazywał na 397 infekcji SARS-CoV-2.

W niedzielę 17 lipca testy potwierdziły 397 zakażeń koronawirusem, w tym 62 osoby zakaziły się ponownie. Wykonano wówczas 2582 testy w kierunku SARS-CoV-2 - z tego wynika, że 15,37 proc. testów było pozytywnych.

Zobacz wideo Niedzielski: Naszym celem jest sprowadzenie zakażenia COVID do charakterystyki, jaką ma grypa

Koronawirus w Polsce. Waldemar Kraska podaje poniedziałkową liczbę zakażeń

- Mamy 319 nowych zakażeń koronawirusem - przekazał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podczas rozmowy na antenie Polskiego Radia. - To o 40 proc. więcej w porównaniu do tydzień do tygodnia - dodał. - Dane weekendowe zawsze są nieco niższe. Trend wzrostowy dalej się utrzymuje - powiedział dalej.

Tej doby nikt nie zmarł z powodu koronawirusa. Niecałe 900 osób z COVID-19 jest leczonych w szpitalach, jednak liczba ciężkich przypadków ma być niższa.

Waldemar Kraska apelował, by mimo wakacji pamiętać o tym, że koronawirus nadal jest obecny. Dalej zwrócił się też do osób starszych, by dbały o swoje zdrowie i stosowały się do zasad np. dystansu społecznego czy dezynfekowania rąk. 

Przeczytaj więcej informacji o koronawirusie na stronie głównej Gazeta.pl.

Ministerstwo Zdrowia ma dwie strategie - na lato i jesień

Dziennikarz zapytał Kraskę o to, czy na jesieni mogą wrócić obostrzenia. Polityk przyznał, że resort zdrowia ma przygotowane strategie na lato i jesień, dotyczące tego właśnie tematu. - Strategia na lato: nie testujemy populacyjnie tylko testujemy osoby z objawami, co jest zgodne z zaleceniami WHO; ponadto nie dedykujemy żadnych oddziałów covidowych; nie zwiększaliśmy liczby łóżek covidowych. Strategia na jesień: przyjęliśmy granicę 5 tys. hospitalizacji, kiedy chcielibyśmy wprowadzać zalecenia - powiedział Kraska, jednak już nie wymienił konkretnych zaleceń, które mogłyby pojawić się na jesieni w Polsce. Spodziewać się można jednak drugiej dawki przypominającej dla kolejnej grupy osób. 

- Nowe warianty BA.4 i BA.5 przełamują odporność po przechorowaniu czy szczepieniu, ale nie dają tak groźnych objawów. Są to głównie ból gardła, rozbicie, lekko podwyższona temperatura. Czasem nie wiemy, że przechorowaliśmy nową wersję omikrona - dodał wiceminister zdrowia. 

Tydzień temu, w poniedziałek 11 lipca 2022 roku, Ministerstwo Zdrowia informowało o 297 nowych zakażeniach, w tym o 33 ponownych infekcjach. Nie odnotowano wówczas żadnego zgonu. 

Więcej o: