Koronawirus. Niemiecki rząd pracuje nad planem na jesień i zimę. Wrócą maseczki, ale nie lockdown

Niemieckie władze już przygotowują się do jesiennej fali zakażeń koronawiursem. Jak mówił w mediach minister sprawiedliwości Marco Buschmann, najprawdopodobniej powróci m.in. obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych.

- Musimy bardzo poważnie podejść do tego, co nas czeka jesienią i zimą. Dokładnie się do tego przygotowujemy - przekonywał niemiecki minister sprawiedliwości Marco Buschmann w wywiadzie opublikowanym na portalu Waz.de.

Jak dodał, pod koniec miesiąca ma powstać plan, który następnie ma zostać omówiony w sierpniu z krajami związkowymi. - A we wrześniu wprowadzimy przez parlament nowelizację ustawy o ochronie przed infekcjami. Nie tracimy czasu - zaznaczył Buschmann.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

- Skuteczność maseczek w pomieszczeniach jest bezdyskusyjna. Dlatego pewna forma noszenia maseczek w pomieszczeniach z pewnością będzie odgrywać rolę w naszej koncepcji. Pracujemy już nad wymaganiami dotyczącymi masek w lokalnym transporcie publicznym - przekazał szef resortu sprawiedliwości.

Z wypowiedzi Buschmanna wynika także, że w Niemczech nie są rozważane ewentualne lockdowny, zamykanie szkół, godziny policyjne. Według niemieckiego polityka byłyby to "nieproporcjonalne narzędzia".

Zobacz wideo Dlaczego ceny rosną? Trzy najważniejsze powody

Koronawirus. Sytuacja w Europie i na świecie

W środę na całym świecie stwierdzono oficjalnie blisko 1,45 mln nowych przypadków zakażeń koronawirusem. To najwięcej od marca.

Niektóre państwa w związku z odnotowywanymi wzrostami decydują się na wznowienie covidowych zasad lub obostrzeń. Przykładowo, w ubiegłym tygodniu do zasady noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych powrócił Cypr. Obowiązek dotyczy tam osób powyżej 12. roku życia.

Maseczki znów obowiązują także odwiedzających w niektórych brytyjskich szpitalach. Kanada powróciła z kolei do losowego testowania pasażerów na lotniskach w Toronto, Vancouver, Calgary i Montrealu.

Minister zdrowia Adam NiedzielskiWrócą covidowe obostrzenia? "Nie będziemy wykonywali histerycznych ruchów"

W sobotę przed południem polskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ponad 2,1 tys. nowych zakażeniach. Polskie władze na razie nie przewidują zaostrzenia obowiązujących obecnie rekomendacji.

- Dopóki nie będziemy mieć wyraźnej eskalacji hospitalizacji i to tych hospitalizacji, które są związane z trudnym stanem zdrowia, a nie koniecznością podawania leku, nie będziemy wykonywali żadnych, jeśli mogę tak określić, histerycznych ruchów - mówił w tym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: