Koronawirus. Mateusz Morawiecki zapowiada powrót "do tych miękkich zaleceń": dystans, maseczki

Kolejna fala zachorowań na koronawirusa spowoduje powrót do reżimu sanitarnego? Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział powrót do "miękkich zaleceń". Wymienił maseczki i dystans społeczny.

Chociaż rząd nie wprowadził jeszcze żadnych obostrzeń w związku z kolejną falą zachorowań na koronawirusa, to z wypowiedzi Mateusza Morawieckiego wynika, że wkrótce może się to zmienić. - Dystans, maseczki, dezynfekcja. To jest to, co dzisiaj wszyscy specjaliści nam zalecają - stwierdził w czwartek premier, cytowany przez tvn24.pl.

Zobacz wideo COVID-19 mocno oddziałuje na chińską gospodarkę? Ekspert wyjaśnia

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Koronawirus. Mateusz Morawiecki o "miękkich obostrzeniach"

Podczas konferencji prasowej, która w czwartek odbyła się w Łagiewnikach, premier Mateusz Morawiecki był pytany o działania rządu w związku z kolejną falą zakażeń na COVID-19. Eksperci podkreślają, że ze względu na wycofanie się z kwarantanny i innych obostrzeń, nie można w Polsce dokładnie prześledzić przebiegu pandemii w ostatnich miesiącach. Wiadomo jednak, że chorych w ostatnich tygodniach jest coraz więcej.

Minister zdrowia Adam NiedzielskiWrócą covidowe obostrzenia? "Nie będziemy wykonywali histerycznych ruchów"

Morawiecki zapewniał, że rząd śledzi rozwój sytuacji. - Z ogromną pokorą podchodzimy do tego, co pokazuje nam trend zachorowań - stwierdził. Jak radzić sobie z tą sytuacją? Premier wymienił "powrót do tych miękkich zaleceń, czyli dystans, maseczki, dezynfekcja". - To jest to, co dzisiaj wszyscy specjaliści nam zalecają - podkreślił.

Koronawirus. Mateusz Morawiecki apeluje o przestrzeganie zaleceń WHO

Powołując się na słowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, premier zwracał uwagę, że liczba zachorowań nie przekłada się w znaczący sposób na liczbę hospitalizacji. Miał jednak apel do Polaków. - Strzeżmy się przed tym poprzez te wszystkie zasady, które wypracowaliśmy - dystans, dezynfekcja, maseczki. To jest to, co zaleca Światowa Organizacja Zdrowia. I my przygotowujemy odpowiednie plany ewentualnego zwiększenia hospitalizacji w sytuacji, jeżeli zwiększona hospitalizacja będzie niezbędna - powiedział Morawiecki.

Koronawirus w Polsce. Praca medyków (zdjęcie ilustracyjne)Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia o 1840 nowych zakażeniach

Wcześniej minister zdrowia mówił, że na razie nie powinniśmy się spodziewać powrotu reżimu sanitarnego.

- Dopóki nie będziemy mieć wyraźnej eskalacji hospitalizacji, i to tych hospitalizacji, które są związane z trudnym stanem zdrowia, (...) nie będziemy wykonywali żadnych, jeśli mogę tak określić, histerycznych ruchów - poinformował Adam Niedzielski.

******

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: