Koronawirus. Objawy podwariantu omikron BA.5 różnią się od innych wariantów - pierwsze doniesienia [LISTA]

Koronawirus wraca. Nowy podwariant omikronu BA.5 jest coraz częściej wskazywany jako powód infekcji. Okazuje się, że można mówić o pewnych charakterystycznych dla niego objawach, odróżniających go od wcześniejszych podwariantów.

Pandemia znów daje o sobie znać. Na całym świecie obserwowany jest wzrost liczby wykrywanych przypadków zakażenia koronawirusem i liczby chorych na COVID-19. Szczególnie często wykrywane są obecnie podwarianty omikrona BA.4 i BA.5. Jak cytuje express.co.uk 13 lipca, według najnowszych danych aplikacji Zoe Covid Study obecnie jednym z najwcześniejszych objawów wirusa jest ból głowy.

Zobacz wideo Jesteś odwodniony? Zrób sobie domowy izotonik!

Pandemia koronawirusa. Jeden z najwcześniejszych objawów COVID-19 po zakażeniu omikronem

"Mimo że bóle głowy są mniej znanym objawem COVID-19, są jednym z najwcześniejszych objawów choroby i częstszym niż 'klasyczne' objawy jak kaszel, gorączka czy utrata węchu" - czytamy. Objaw ten miał pojawić się aż u 69 proc. osób biorących udział w badaniu. Portal podaje, że ból głowy spowodowany zakażeniem może przybierać umiarkowany lub silny charakter i objawiać się w postaci pulsowania, ucisku lub kłucia po bokach głowy. Ból ten ma pojawiać się na samym początku choroby, trwać od trzech do pięciu dni i być odporny na powszechnie dostępne środki przeciwbólowe. "Ale niektórzy ludzie mogą cierpieć na ból głowy związane z COVID-19 przez znacznie dłuższy czas".

Więcej aktualnych wiadomości dotyczących koronawirusa znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Nowy podwariant omikronu. Jakie objawy są charakterystyczne dla BA.5?

Ból głowy to jednak objaw, który może mieć różne przyczyny, i warto o tym pamiętać. Zakażenie koronawirusem (podwariantem BA.5) może o sobie dać znać także na wiele innych sposobów, charakterystyczne są zwłaszcza:

  • zmęczenie,
  • ból gardła,
  • utrata węchu,
  • gorączka,
  • silny ból mięśni,
  • uporczywy kaszel,
  • zawroty głowy.

We wtorek express.co.uk informował natomiast, że niektórzy naukowcy zwrócili uwagę na pewne drobne różnice w objawach wywołanych przez poszczególne nowe podwarianty omikronu. Według profesora Luke'a O'Neilla z Trinity College w Dublinie podwariant BA.5 daje o sobie znać głównie nocą - są nim nocne poty. - Choroba jest nieco inna, ponieważ wirus się zmienił - podkreślił.

Portal inews.com podaje dodatkowo, że nowym objawem COVID-19 są także owrzodzenia jamy ustnej i języka, a także wysypka (przypominające pokrzywkę lub ospę wietrzną). ZOE Health Study określa wspomniane objawy mianem "języka covidowego".

Więcej o: