Reinfekcja koronawirusem. Kto jest narażony? Naukowcy wymieniają trzy grupy ryzyka

- Przebycie zakażenia wcześniejszymi podwariantami omikrona nie gwarantuje, że nie zachorujemy ponownie lub będziemy lekko przechodzili zakażenie jego nowymi podwariantami - mówi wirusolog dr Paweł Zmora. Brytyjscy naukowcy wyszczególnili trzy grupy osób najbardziej narażonych na reinfekcję koronawirusem.

Na początku pandemii COVID-19 reinfekcje zdarzały się rzadko, ale z czasem - zwłaszcza po pojawieniu się wariantu omikron - zaczęto odnotowywać ich coraz więcej. Z danych brytyjskiego Biura Statystyk Narodowych wynika, że omikron spowodował aż 15-krotny wzrost liczby reinfekcji - podaje "The Guardian".

Minister zdrowia Adam NiedzielskiWrócą covidowe obostrzenia? "Nie będziemy wykonywali histerycznych ruchów"

Częściowo jest to spowodowane spadkiem ochronnych przeciwciał na skutek przebytej infekcji i/lub po dłuższym czasie od szczepienia, ale także tym, że wirus wyewoluował w kierunku omijania odporności uzyskanej tak po szczepieniu, jak i po przechorowaniu COVID-19. Mowa przede wszystkim o panującym obecnie subwariancie omikrona BA.5.

Więcej informacji o COVID-19 znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

- Przebycie zakażenia wcześniejszymi podwariantami omikrona BA.1, BA.2 niestety nie gwarantuje, że nie zachorujemy lub będziemy lekko przechodzili zakażenie podwariantami BA.4 i BA.5, czyli tymi, które są teraz dominujące. Co więcej, w związku z tym, że SARS-CoV-2 cały czas się zmienia, to ryzyko ponownego zakażenia jest coraz większe - powiedział w rozmowie z WP dr Paweł Zmora, kierownik Zakładu Wirusologii Molekularnej Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu.

Zobacz wideo Jak uchronić dzieci przed koronawirusem? Pytamy prof. Pyrcia

Okazuje się, że im łagodniejsza była poprzednia infekcja, tym z reguły niższa jest nasza ochrona przed kolejnym zakażeniem. - Wiemy na pewno, że w momencie, kiedy przechodzimy zakażenie bezobjawowo albo bardzo łagodnie, poziom przeciwciał jest zdecydowanie niższy niż w przypadku, gdy przechodzimy zakażenie ciężko - podkreślił wirusolog. Wyjaśnił, że po łagodnym przebyciu infekcji te przeciwciała szybko zanikają, przez co ochrona trwa krócej niż w przypadku osób, które zakażenie przechodziły ciężej.

Szef WHO Tedros Adhanom GhebreyesusSzef WHO alarmuje: "Pandemia się jeszcze nie skończyła". Apeluje do rządzących

Kto jest najbardziej narażony na reinfekcje SARS-CoV-2?

Naukowcy z Public Health England, organizacji działającej przy brytyjskim Ministerstwie Zdrowia, wyróżniają trzy grupy osób najbardziej narażonych na powtórną infekcję koronawirusem SARS-CoV-2. A są to:

  • osoby niezaszczepione;
  • osoby, które przechodziły wcześniejsze zakażenie łagodnie lub bezobjawowo;
  • osoby młode, które - po pierwsze - najczęściej przechodziły poprzednią infekcję łagodnie i - po drugie - są najbardziej mobilne, przez co częściej są narażone na kontakt z wirusem.

Dr Zmora podkreśla, że przebieg reinfekcji nie musi być wcale łagodny. Wyjaśnia, że lżejszy przebieg dotyczy głównie osób zaszczepionych co najmniej trzema dawkami szczepionki przeciw COVID-19.

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: