Szef WHO alarmuje: "Pandemia się jeszcze nie skończyła". Apeluje też do rządzących

- Do końca pandemii jest jeszcze daleko - stwierdził szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wobec rosnącej liczby przypadków zakażeń koronawirusem na świecie Tedros Adhanom Ghebreyesus zwrócił się z apelem do rządzących. - W miarę wzrostu liczby hospitalizacji i zakażeń koronawirusem, rządy muszą wdrożyć wypróbowane i przetestowane środki - podkreślił.
Zobacz wideo Białostockie CBŚP zatrzymało podejrzanych o obrót znacznych ilości narkotyków czy organizowanie zaświadczeń potwierdzających szczepienia przeciwko COVID-19

We wtorek szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział, że "pandemia jeszcze się nie skończyła". - I jest jeszcze daleko do jej końca. (...) Oczywiście nastąpił duży postęp. Dysponujemy bezpiecznymi i skutecznymi narzędziami, które zapobiegają zakażeniom, hospitalizacjom i zgonom - stwierdził, dodając, że mimo to wciąż dochodzi do rozprzestrzeniania się wirusa. Jak zaznaczył, liczba przypadków zakażeń SARS-CoV-2 zgłoszonych do WHO wzrosła o 30 proc. w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

- Wirus nadal swobodnie krąży, a rządy nie rozkładają skutecznie ciężaru choroby zgodnie ze swoimi możliwościami, zarówno w przypadku hospitalizacji w ciężkich przypadkach, jak i rosnącej liczby osób w stanie po COVID, często określanych jako "COVID long" - zaznaczył szef WHO.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

WłochyWłochy. Prawie 143 tys. przypadków koronawirusa. Najwięcej zgonów od kwietnia

Szef Światowej Organizacji Zdrowia apeluje do rządów

Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział również, że martwi go rosnąca liczba przypadków, która może spowodować większe obciążenie systemów opieki zdrowotnej i pracowników. Jak dodał, "w miarę wzrostu liczby hospitalizacji i zakażeń koronawirusem, rządy muszą wdrożyć wypróbowane i przetestowane środki, takie jak maseczki, wietrzenie [pomieszczeń - red.] oraz protokoły testowania i leczenia".

Światowa Organizacja Zdrowia przypomina, że pandemia koronawirusa pozostaje stanem zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym.

Koronawirus w Polsce - zdjęcie ilustracyjneKoronawirus w Polsce. Rzecznik MZ: Mamy ponad 1,6 tysięcy zakażeń

Więcej o: