Koronawirus. Nowe badania o czwartej dawce szczepionki. Znacznie zmniejsza śmiertelność wśród seniorów

Są nowe wyniki badań dotyczących szczepionki przeciwko COVID-19. Naukowcy zajmowali się czwartą dawką szczepień. Ta kolejna dawka przypominająca może znacznie wpłynąć na ochronę seniorów przed śmiercią spowodowaną zakażeniem.

Nowe badania dotyczące czwartej dawki szczepionki przeciw COVID-19 wskazują, że druga dawka przypominająca (czyli w kolejności czwarta dawka) znacznie obniża wskaźnik śmiertelności wśród osób szczególnie narażonych - informuje izraelski portal timesofisrael.com.

Zobacz wideo Czy Polsce grozi stagflacja lub recesja techniczna? Pytamy wiceminister rozwoju i technologii

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

COVID-19. Nowe badania o czwartej dawce szczepionki

Badania cytowane przez portal wskazują, że czwarta dawka szczepionki zapewnia 72 proc. spadku śmiertelności po zakażeniu koronawirusem wśród najbardziej narażonych na jego działanie Izraelczyków. 

"Odkrycie pochodzi z dużego izraelskiego badania, w którym przeanalizowano dane dotyczące osób starszych w domach opieki, które otrzymały cztery zastrzyki, porównując je z tymi, którym podano tylko trzy. Przeprowadzono je podczas epidemii koronawirusa zeszłej zimy, w której dominował wariant omicron" - czytamy.

Badanie przeprowadził Uniwersytet w Tel Awiwie, Uniwersytet Ben Guriona i izraelskie Ministerstwo Zdrowia. Wnioski wskazują na duże znaczenie czwartej dawki szczepienia na COVID-19 w zapobieganiu zakończenia choroby śmiercią. 

Przyjęcie czwartej dawki szczepionki Pfizera zmniejszyło szansę hospitalizacji z powodu COVID-19 o ponad 60 proc. i zapewniło 34 proc. mniejsze ryzyko infekcji. Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie JAMA Internal Medicine.

COVID-19. Czwarta dawka szczepionki chroni seniorów

Osoby starsze są szczególnie narażone na działanie koronawirusa. Dlatego najważniejsza informacja podawana przez naukowców, to korzystny wpływ czwartej dawki szczepionki na odporność seniorów. 

"Najważniejszym przesłaniem jest to, że czwarta dawka ma działanie ochronne dla najsłabszych starszych osób przebywających w placówkach mieszkalnych" - stwierdził epidemiolog prof. Khitam Muhsen z Uniwersytetu w Tel Awiwie, jeden z autorów badania. "Czwarta dawka zmniejsza szansę na hospitalizację i śmierć, ratuje życie" - dodał. 

Wcześniej naukowcy nie wiedzieli, czy szczepionka będzie skutecznie przeciwdziałać nowym wariantom wirusa takim jak omicron. Dlatego wyniki badania uznawane są za "bardzo uspokajające". 

**********

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.  

Więcej o: