Koronawirus. Adam Niedzielski: "Obserwujemy 60-procentowe wzrosty". Co z obostrzeniami?

- W tym tygodniu przez większość dni dzienna liczba przypadków przekracza tysiąc. To doprowadziło do sytuacji, że wskaźnik R, czyli reprodukcji, zwiększył się do poziomu blisko 1,5, a to jest jeden z najwyższych poziomów, jakie obserwowaliśmy w trakcie pandemii - mówi minister zdrowia Adam Niedzielski. W piątek wypowiedział się na temat sytuacji epidemicznej w Polsce.

W Kancelarii Premiera w piątek zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Dyskutowano o sytuacji epidemicznej w Polsce, związanej ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. Rzecznik rządu Piotr Müller zapewniał dzień wcześniej, że "na razie warianty obostrzeń związanych z COVID-19 nie są dyskutowane".

Zobacz wideo Jak uchronić dzieci przed koronawirusem? Pytamy prof. Pyrcia

Adam Niedzielski: Koncentrujemy się na osobach objawowych

Po zakończeniu obrad odbyła się konferencja ministra zdrowia. - W ciągu ostatnich dwóch tygodni obserwujemy bardzo wyraźne wzrosty liczby zakażeń - mówił Adam Niedzielski. - Nasz system testowania się zmienił, już nie jest powszechny, a testuje się osoby, które mają objawy. Ten wskaźnik obecności przeciwciał jest powyżej 90 proc., dlatego koncentrujemy testowanie na osobach objawowych. WHO również to zaleca - podkreślił.

Koronawirus w Polsce. 60-proc. wzrost zakażeń z tygodnia na tydzień

- Przez ostatnie dwa tygodnie, z tygodnia na tydzień, obserwujemy takie 60-procentowe wzrosty. W tym tygodniu przez większość dni ta dzienna liczba przypadków przekracza tysiąc. To doprowadziło do sytuacji, że wskaźnik R, czyli reprodukcji, zwiększył się do poziomu blisko 1,5, a to jest jeden z najwyższych poziomów, jakie obserwowaliśmy w trakcie pandemii - mówił Niedzielski.

Czym jest wskaźnik reprodukcji? Wartość współczynnika R powyżej 1 interpretuje się jako sytuację, w której epidemia się nasila. Jeśli znajdzie się on poniżej 1, oznacza to, że mamy do czynienia ze "zwijaniem" - zakażonych ubywa szybciej, niż ich przybywa. Im wyższa wartość wskaźnika R, tym epidemię trudniej powstrzymać. Więcej na ten temat w poniższym artykule:

Koronawirus. Druga fala uderza w Polskę, współczynnik R na poziomie z początku kwietniaWspółczynnik R najwyżej od początku kwietnia. Wraca poziom z czasu lockdownu

Minister zdrowia: Poniżej 5 tys. hospitalizacji nie będzie decyzji o obostrzeniach

- Jednak obecna sytuacja epidemiczna nakazuje monitorować liczbę hospitalizacji. Teraz mamy 450 hospitalizacji covidowych, to poziom, który obserwowaliśmy na przełomie kwietnia i maja. Ta struktura hospitalizacji się zmieniła, część z nich to są stany lżejsze - pacjenci w trybie ambulatoryjnym przyjmują leki, które mają zwalczać COVID-19. 16 osób przebywa pod respiratorami - zaznaczył szef resortu zdrowia.

A co z obostrzeniami? - Poniżej 5 tys. hospitalizacji w skali kraju nie będą podejmowane decyzje o restrykcjach - zapewnił Niedzielski. - W krajach, gdzie rozwija się pandemia, ten poziom hospitalizacji to ok. 10 osób na 100 tys. obywateli. Kraje takie, jak Portugalia, miały nieco wyższe parametry. Polska stosunkowo późno przeszła falę omikronową, co oznacza, że w Polsce doszło do sytuacji, że przez populację przeszły inne warianty, które w Europie Zachodniej nie były obecne - dodał.

- Nawet w tych najczarniejszych scenariuszach poziom hospitalizacji prognozowany jest od 6 do 10 tys. - podkreślił minister zdrowia. - Mamy do czynienia w Polsce z pewnym przyspieszeniem zjawiska epidemicznego. Na razie nie przekłada się to na pogorszenie sytuacji hospitalizacji. […] Zwracam się do osób, które są w grupie ryzyka, chciałem im zarekomendować, aby w przestrzeniach zamkniętych - sklepach, komunikacji miejskiej - stosowali zasadę DDM [dezynfekcja, dystans, maseczki - red.] - zaapelował i dodał, że "jeśli zwiększy się liczba hospitalizacji, wrócimy do powszechnego testowania".

Minionej doby potwierdzono 1046 przypadków zakażenia koronawirusem, z czego 152 pozytywne wyniki to zakażenia ponowne. Nie zmarła żadna osoba z COVID-19. Wykonano blisko 5385 testów.

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: