Koronawirus. Rośnie liczba przypadków. Wrócą obostrzenia epidemiczne? Rzecznik rządu odpowiada

Liczba przypadków zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 zarówno w naszym kraju, jak i w całej Europie, wzrasta. Czy to oznacza, że wrócą obostrzenia epidemiczne? - Na razie nie są dyskutowane. Natomiast dyskutujemy przede wszystkim o infrastrukturze medycznej, bo na to możemy mieć wpływ dużo wcześniej - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek 5 lipca o najwyższym od dłuższego czasu bilansie dotyczącym epidemii koronawirusa - zarejestrowano 1075 osób zakażonych SARS-CoV-2. Wcześniej wyniki powyżej tysiąca były odnotowywane w kwietniu. Tendencja się utrzymuje. W czwartek 7 lipca badania potwierdziły 1068 chorych na COVID-19 w ciągu doby, w tym 144 ponowne, zmarło 9 osób. Adam Niedzielski na antenie Polsat News podkreślił jednak, że to nie liczba przypadków, ale liczba hospitalizacji jest decydująca w kontekście wprowadzania ewentualnych obostrzeń.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Niedzielski: Naszym celem jest sprowadzenie zakażenia COVID do charakterystyki, jaką ma grypa

COVID-19. Rzecznik rządu: "Na razie warianty obostrzeń nie są dyskutowane"

O sytuację związaną z COVID-19 został zapytany przez dziennikarzy rzecznik rządu. Piotr Müller ocenił, że dzięki szczepieniom i większej wiedzy na temat koronawirusa cały świat jest dużo lepiej przygotowany do potencjalnych wzrostów zakażeń w przyszłości.

- Na razie warianty obostrzeń związanych z COVID-19 nie są dyskutowane. Natomiast dyskutujemy przede wszystkim o infrastrukturze medycznej, bo na to możemy mieć wpływ dużo wcześniej - powiedział w czwartek 7 lipca w Sejmie.

Müller odniósł się także do testów na COVID-19. Powiedział, że na razie nie ma potrzeby, aby były powszechne w tak szerokiej skali, jak wcześniej. 

Koronawirus. Ludzie w maseczkach (zdjęcie ilustracyjne)Francja. Ponad 200 tys. przypadków COVID-19. Powrót maseczek na południu

Mateusz Morawiecki będzie rozmawiał z członkami Rady ds. COVID-19

Rzecznik rządu przypomniał również, że w piątek 8 lipca premier Mateusz Morawiecki będzie rozmawiał z członkami Rady ds. COVID-19 na temat aktualnej sytuacji epidemicznej w kraju.

- Będziemy omawiać te warianty, tak, aby się upewnić, że wszystkie możliwości są przedyskutowane, że te ewentualnościowe warianty gorszych scenariuszy są również przygotowane, w szczególności w zakresie oddziałów szpitalnych, zakaźnych czy potencjalnych, choć liczę, że to nie będzie konieczne - miejsc powstawania szpitali tymczasowych - poinformował Piotr Müller.

Prof. Krzysztof Simon: "Należy spodziewać się gorszego scenariusza"

Jak pisaliśmy w Gazeta.pl, Profesor Krzysztof Simon, kierownik kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu, na antenie Polsat News stwierdził, że w Polsce należy spodziewać się "gorszego scenariusza" w związku z powrotem epidemii COVID-19, niż ma to miejsce w krajach o wyższym poziomie wyszczepienia. Według lekarza "trzeba rozważyć bez zbędnych emocji" powrót niektórych obostrzeń i obowiązku noszenia maseczek. Nie uważa jednak, by była konieczność wprowadzania ogólnopolskiego, twardego lockdownu.  

Pandemia COVID-19. Przechodnie w maseczkach (zdjęcie ilustracyjne)Idzie kolejna fala koronawirusa, ale Polacy już się nie boją [SONDAŻ]

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: