Polacy nie obawiają się już koronawirusa. Najmniej boją się wyborcy Konfederacji [SONDAŻ]

Liczba zakażeń koronawirusem wzrasta, ale - jak wynika z nowego sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" - nie oznacza to wcale, że Polacy bardziej boją się pandemii. Aż 64,4 proc. badanych zachowuje spokój.

We wtorek (5 lipca) po raz pierwszy od kwietnia dobowa liczba zakażeń koronawirusem przekroczyła w Polsce tysiąc przypadków - wyniosła dokładnie 1075. W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 964 nowych zakażeniach, a w czwartek o 1068. We wrześniu mają się rozpocząć szczepienia czwartą dawką. Minister zdrowia Adam Niedzielski przewiduje też kolejną falę zachorowań.

Adam NiedzielskiKoronawirus. Liczba nowych zakażeń znów powyżej tysiąca

Czy wobec tych doniesień Polacy wciąż obawiają się koronawirusa? Na to pytanie odpowiadali uczestnicy nowego sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej". Zdecydowana większość respondentów, bo aż 64,6 proc., jest spokojna ("zdecydowany spokój" deklaruje 24,5 proc., a "raczej spokojnie" podchodzi do sprawy 40,1 proc.). Obawy przed nadejściem kolejnej fali COVID-19 ma natomiast 31,1 proc. badanych ("zdecydowaną obawę" wyraża 10,7 proc., zaś "raczej obawia się" 20,4 proc.). Pozostałe 4,3 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

Karetka pogotowia (zdjęcie ilustracyjne)Koronawirus. Skok tygodniowej liczby zakażeń. Wzrost o ponad 70 proc.

Sondaż. Mężczyźni mniej obawiają się koronawirusa

Odpowiedź "zdecydowanie nie mam obaw" wskazało 17 proc. kobiet i 33 proc. mężczyzn. "Raczej" bez obaw jest już natomiast 45 proc. kobiet i 35 proc. mężczyzn. Różne podejście do pandemii w zależności od płci jest zauważalne także u osób, które są zaniepokojone koronawirusem. Wśród kobiet to ("raczej" i "zdecydowanie") to 38 proc., a wśród mężczyzn 23 proc.

Wyborcy Konfederacji najmniej boją się kolejnej fali COVID-19

Sondaż wykazał, że nie ma wyraźnych różnic w rozkładzie opinii ze względu na miejsce zamieszkania czy stosunek do religii, ale są one widoczne między elektoratami z poprzednich wyborów parlamentarnych poszczególnych partii.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

"Rzeczpospolita" podaje, że największy spokój zachowują zwolennicy Konfederacji, wśród których otwarcie działa frakcja antyszczepionkowa. Aż 54 proc. osób z tej grupy "zdecydowanie nie ma obaw", a 37 proc. "raczej" ich nie przejawia. Zaledwie 9 proc. "raczej" się niepokoi. Mocnych obaw nie zadeklarował nikt w tej grupie.

Zobacz wideo Jak uchronić dzieci przed koronawirusem? Pytamy prof. Pyrcia

Podobnie jest u wyborców PSL-Kukiz'15. W ich przypadku aż 96 proc. "zdecydowanie" lub "raczej" nie obawia się kolejnej fali COVID-19, choć wśród tych osób wyraźnie przeważają poglądy bardziej umiarkowane niż w Konfederacji.

Inne nastroje panują wśród elektoratu Lewicy. 59 proc. jej zwolenników "zdecydowanie" lub "raczej" obawia się kolejnej fali. Jeśli zaś chodzi o wyborców PiS i PO, to odpowiednio 27 i 35 proc. ma obawy.

Badanie zostało przeprowadzone 1-2 lipca 2022 r. metodą CATI na 1000-osobowej grupie respondentów.

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: