Koronawirus w Polsce. Niedzielski: Po raz pierwszy od dwóch miesięcy ponad 1000 przypadków

Adam Niedzielski poinformował na Twitterze, że po raz pierwszy od ponad dwóch miesięcy dzienna liczba zakażeń COVID-19 przekroczyła tysiąc przypadków. Według ministra zdrowia taka sytuacja nie stanowi ryzyka dla ochrony zdrowia.

"Dziś po raz pierwszy od ponad dwóch miesięcy dzienna liczba zakażeń COVID-19 przekroczyła 1 tys. przypadków. Hospitalizacje pozostają na poziomie poniżej 400. Mamy do czynienia z rosnącą liczbą zakażeń, która wg prognoz nie stanowi ryzyka dla wydolności systemu opieki zdrowotnej" - napisał we wtorek 5 lipca na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

Koronawirus w Polsce. Najwyższa dzienna liczba zakażeń od ponad dwóch miesięcy

Jak przekazało Ministerstwo Zdrowia we wtorek, minionej doby testy potwierdziły 1075 zakażeń koronawiurusem, z czego 166 to ponowne infekcje. Z powodu COVID-19 zmarły dwie osoby. W kierunku SARS-CoV-2 wykonanych zostało 6039 testów. Oznacza to, że 17,8 proc. testów wykazało zakażenie koronawirusem

Dla porównania tydzień temu, we wtorek 28 czerwca, badania potwierdziły 696 zakażeń koronawirusem, w tym 71 ponownych. Wówczas wykonano 5238 testów w kierunku SARS-CoV-2. 

Przeczytaj więcej informacji o epidemii koronawirusa na stronie głównej Gazeta.pl.

Od 4 marca 2020 roku, kiedy wykryto w Polsce pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem, potwierdzono w sumie 6 017 601 przypadków COVID-19. Od początku epidemii w wyniku zakażenia lub współistnienia zakażenia z chorobami przewlekłymi w Polsce zmarło 116 437 osób.

Objawy zakażenia koronawirusem - wariant omikron najbardziej przypomina przeziębienie

W przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 pacjenci najczęściej skarżą się na:

  • wysoką gorączkę,
  • suchy kaszel,
  • zmęczenie i osłabienie,
  • duszności lub ucisk w klatce,
  • problemy z oddychaniem,
  • bóle mięśni,
  • ból gardła,
  • utratę węchu lub smaku, 
  • zapalenie spojówek. 

Charakterystyczne objawy zaczęły zmieniać się wraz z pojawianiem się kolejnych wariantów. Dominujący obecnie wariant omikron cechuje się stosunkowo łagodnym przebiegiem, którego objawy przypominają przeziębienie. Są to: katar, ból głowy, ból gardła, zmęczenie, kichanie. 

Zobacz wideo Co mówią niezaszczepione osoby, które przez COVID trafiają do szpitala?
Więcej o: