Unijny Certyfikat COVID. Rozporządzenie będzie ważne dłużej

Rada Unii Europejskiej dała zielone światło na przedłużenie rozporządzenia umożliwiającego korzystanie z unijnego cyfrowego certyfikatu COVID-19. Przepisy będą ważne do 30 czerwca 2023, ale możliwe będzie ich uchylenie wcześniej, o ile pozwoli na to sytuacja.

Polska 1 czerwca 2021 roku dołączyła do systemu Unijnego Certyfikatu Covid (EU Digital Covid Certificate, UCC), dzięki któremu osoby zaszczepione przeciw COVID-19 bez problemów mogą podróżować i przemieszczać się po Europie. Obowiązujące do tej pory rozporządzenie miało obowiązywać do 1 lipca 2022 roku. Teraz Rada Unii Europejskiej je przedłużyła. 

 Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czy Narodowy Program Szczepień jest sukcesem?

Rada UE przedłużyła ważność certyfikatu COVID-19 

Rada Unii Europejskiej poinformowała we wtorek 28 czerwca o tym, że rozporządzenie umożliwiające działanie Unijnego Certyfikatu COVID-19 zostanie przedłużone o rok. Nowe przepisy będą obowiązywały do 30 czerwca 2023 roku. Jednak jeśli sytuacja na to pozwoli, można je będzie uchylić wcześniej.

"Przedłużenie rozporządzenia zapewni, że podróżni z UE, a także z krajów trzecich przyłączeni do systemu będą mogli nadal korzystać z unijnego cyfrowego certyfikatu COVID-19 w przypadku podróży na terenie Unii w państwach członkowskich, w których wymagane są te zaświadczenia. Jeżeli pozwoli na to sytuacja zdrowotna, rozporządzenie można również uchylić wcześniej" - czytamy w opublikowanym komunikacie.

Przyjęte rozporządzenie wejdzie w życie z dniem jego publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Szczegółowe sprawozdanie z działania certyfikatu do 31.12.2022 r.

Ponadto zgodnie z decyzją podjętą we wtorek (28.06) przez państwa członkowskie, do 31 grudnia 2022 r.:

  • Komisja Europejska ma zaprezentować szczegółowe sprawozdanie z działania certyfikatu. Sprawozdaniu mogą towarzyszyć wnioski ustawodawcze, umożliwiające nową ocenę konieczności uchylenia lub utrzymania certyfikatu w zależności od rozwoju sytuacji zdrowotnej.
  • Dodatkowo rozszerzona zostanie pula uznawanych testów antygenowych, a status "ozdrowieńca" można będzie uzyskać po zrobieniu testu antygenowego.
  • Będzie wprowadzona możliwość zezwolenia na wydawanie świadectw szczepień osobom uczestniczącym w badaniach klinicznych.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

Więcej o: