COVID-19. Co dalej ze szczepieniami? Czy wciąż będą darmowe? Mamy odpowiedź Ministerstwa Zdrowia

"Ministerstwo Zdrowia prowadzi intensywne rozmowy zarówno z Komisją Europejską, jak i Pfizerem oraz Moderną na temat uelastycznienia umów szczepionkowych" - zapewnił resort w wiadomości przesłanej do Gazeta.pl. Mamy też odpowiedź na pytanie, czy wraz ze zmieniającymi się umowami szczepienia pozostaną darmowe.

Pod koniec kwietnia minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział PAP, że wraz ze zmianą sytuacji epidemicznej i geopolitycznej, zmienić muszą się kontrakty na szczepionki przeciw COVID-19. - Nie chcemy zrywać umów, tylko je uelastycznić, wydłużyć terminy dostaw, a tym samym terminy płatności - mówił minister zdrowia.

Jak informował Puls Medycyny, Ministerstwo Zdrowia chce, aby zmiany w umowach uwzględniały m.in. wyhamowanie epidemii, obciążenie Polski finansowaniem opieki medycznej nad uchodźcami z Ukrainy szukających u nas schronienia po inwazji Rosji, a także fakt, że producenci mieli dostarczać od początku tego roku coraz nowsze, zmodyfikowane szczepienia multiwariantowe.

Uelastycznienie umów szczepionkowych. MZ: Trwają rozmowy z KE, Pfizerem i Moderną

Czy zmiany dotyczące umów wpłyną na dostępność szczepień? Czy pozostaną one darmowe? Resort odpowiedział na nasze pytania. "Ministerstwo Zdrowia prowadzi intensywne rozmowy zarówno z Komisją Europejską, jak i Pfizerem oraz Moderną na temat uelastycznienia umów szczepionkowych" - zapewniła w wiadomości do Gazeta.pl Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska z biura komunikacji MZ.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

"Stanowisko Polski w tym zakresie zyskuje coraz szerszą akceptację wśród innych państw Unii Europejskiej, o czym świadczy spotkanie zorganizowane przez ministra Adama Niedzielskiego z ministrami zdrowia UE 18 maja. W spotkaniu tym udział wzięła większość państw UE" - dodała. Rzeczniczka resortu podkreśliła również, że "trudno dziś określić, jakim kompromisem i kiedy zakończą się rozmowy z KE i koncernami".

Czy szczepienia przeciwko COVID-19 wciąż będą za darmo? Ministerstwo Zdrowia potwierdza

Zapytaliśmy MZ także o to, czy w związku ze zmieniającymi się umowami szczepienia przeciwko COVID-19 nadal będą darmowe. "Szczepienia pozostają darmowe i dostępne w aptekach" - potwierdziła Pochrzęst-Motyczyńska.

Zobacz wideo Prof. Pyrć wyjaśnia, dlaczego tak istotne jest szczepienie w walce z pandemią

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: