Stan epidemii w Polsce zostanie zniesiony od 16 maja. Zastąpi go "stan zagrożenia epidemicznego"

16 maja zniesiony zostaje stan epidemii w Polsce. Zastępuje go stan zagrożenia epidemicznego - wynika z rozporządzenia ministra zdrowia, które zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Znowelizowane rozporządzenie ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w zw. z COVID-19 przewiduje, że obowiązujący dotąd stan epidemii zostaje zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 16 maja 2022 roku - czyli w najbliższy poniedziałek. 

Zobacz wideo Niedzielski: Naszym celem jest sprowadzenie zakażenia COVID do charakterystyki, jaką ma grypa

Stan epidemii w Polsce zostanie zniesiony. Zastąpi go "stan zagrożenia epidemicznego"

W uzasadnieniu wskazano, że zniesienie stanu epidemii jest zasadne ze względu na poprawę stanu epidemiologicznego na obszarze Polski, zmniejszenie gwałtownego rozprzestrzeniania się zakażeń koronawirusem i zmniejszenie liczby osób hospitalizowanych.

Stan epidemii obowiązywał w Polsce od 20 marca 2020 r. Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, stan epidemii to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii.

Stan zagrożenia epidemicznego to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii.

Przeczytaj więcej informacji o epidemii koronawirusa na stronie głównej Gazeta.pl.

Kim Dzong Un Koronawirus. Korea Północna informuje o pierwszym przypadku śmierci

Adam Niedzielski: To nie jest żadne zniesienie epidemii, tylko przełączenie czerwonego światła w sygnalizatorze

Zniesienie stanu epidemii zapowiedział na konferencji prasowej 6 maja br. minister zdrowia Adam Niedzielski. - To nie jest żadne zniesienie epidemii, tylko - mówiąc symbolicznie - przełączenie czerwonego światła w sygnalizatorze, które się świeciło od dwóch lat, na światło pomarańczowe, które pokazuje, że jest ryzyko, jest zagrożenie, ale sytuacja zmierza w dobrym kierunku - powiedział szef MZ. Dodał, że obecnie nie ma żadnej "alertowej mutacji", która byłaby uznana za tak samo zagrażającą jak te, które w poprzednim okresie wywoływały fale zakażeń.

Od 28 marca zniesiono obowiązek zakrywania maseczką ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, z wyjątkiem budynków, w których prowadzona jest działalność lecznicza oraz aptek (które obowiązuje do końca maja). Nie ma już obowiązku kierowania na izolację i kwarantannę z powodu choroby COVID-19. Zlikwidowano oddziały covidowe i szpitale tymczasowe dla chorych na COVID-19.

Włochy - Cinque Terre (zdjęcie ilustracyjne) Wakacje 2022 - Włochy. Od 15 czerwca zniesione zostają obostrzenia

Test na obecność koronawirusa - może zlecić tylko lekarz 

Od 1 kwietnia 2022 r. zmieniły się m.in. zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa. O zleceniu testu decyduje obecnie lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, a wykonywany jest test antygenowy. Test PCR może zlecić lekarz np. przed przyjęciem do szpitala, jeśli uzna to za konieczne. Nie ma już możliwości samodzielnego zapisania się na test przez formularz wypełniany online lub przez konsultanta infolinii. Od początku kwietnia nie można też zrobić bezpłatnego testu w kierunku COVID-19 m.in. w aptekach i w mobilnych punktach wymazowych.

(PAP) autorka: Karolina Mózgowiec.

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl. 

Więcej o: