WHO: Pandemia COVID-19 mogła spowodować śmierć nawet ponad 16 mln osób

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w czwartek, że według zaktualizowanych informacji od 1 stycznia 2020 roku do 31 grudnia 2021 roku na całym świecie pandemia Covid-19 spowodowała bezpośrednio lub pośrednio śmierć od 13,3 do 16,6 mln osób.

WHO wyjaśnia, że za pośrednie spowodowanie śmierci uważa takie przypadki, kiedy z powodu przeciążenia systemów opieki medycznej pacjentom nie udzielono właściwej opieki, np. przesunięto terminy zabiegów chirurgicznych, czy chemioterapii. 

Zobacz wideo COVID-19 mocno oddziałuje na chińską gospodarkę? Ekspert wyjaśnia

Wcześniej dane z krajów zrzeszonych w WHO wskazywały, że od 1 stycznia 2020 roku do 31 grudnia 2021 pandemia spowodowała śmierć 5,4 mln osób.

Organizacja od początku pandemii ostrzegała, że dane na temat liczby przypadków śmiertelnych koronawirusa są zaniżone, a ponadto należy zwrócić uwagę na ogólną "podwyższoną śmiertelność", czyli większą średnią liczbę zgonów, wywołaną podczas pandemii właśnie przeciążeniem placówek medycznych - wyjaśnia AFP. 

Emerytka (zdjęcie ilustracyjne)Ponowne przeliczenie emerytury. Kto może złożyć wniosek?

Chiny. W Pekinie ze względu na pandemię zamknięto ponad 60 stacji metra

Tymczasem w Pekinie ze względu na pandemię zamknięto w środę ponad 60 stacji metra i 158 tras autobusów, rząd ogłosił też, że między innymi szkoły, restauracje, budynki publiczne i siłownie pozostaną zamknięte po 4 maja, czyli dłużej niż zapowiadano.

Stolica Chin stara się uniknąć scenariusza z Szanghaju, który od ponad miesiąca objęty jest lockdownem, toteż z ruchu wyłączono blisko 15 proc. sieci metra. Restrykcje związane z pandemią wprowadzono też w liczącym ponad 7 mln mieszkańców mieście Zhengzhou.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Władze Pekinu skierowały pod koniec kwietnia większość z 22 mln mieszkańców na masowe testy na Covid-19.

Nie wiadomo, jak długo jeszcze potrwa lockdown w Szanghaju, ale rząd sygnalizował, że zostanie on utrzymany do całkowitego zwycięstwa nad wirusem. (PAP) 

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Maseczki (zdjęcie ilustracyjne)Maseczki wciąż obowiązkowe w niektórych miejscach. Gdzie trzeba je nosić?

Więcej o: