COVID-19. Jakie są objawy zakażenia wariantem omikron u osób zaszczepionych

Na COVID-19 mogą zachorować osoby w pełni zaszczepione, jednak ich objawy różnią się od tych, jakie obserwuje się u osób, które nie przyjęły szczepionki. Sprawdź, jakie symptomy mogą wskazywać, że zaraziłeś się wariantem omikron mimo bycia w pełni szczepionym.

Osoby, które zaszczepiły się przeciw COVID-19 najczęściej przechodzą chorobę bezobjawowo lub bardzo łagodnie. Bywa jednak i tak, że objawy COVID-19 u szczepionych są mylone z przeziębieniem.

Zobacz wideo COVID-19 mocno oddziałuje na chińską gospodarkę? Ekspert wyjaśnia

Omikron - jakie są objawy zakażenia u osób zaszczepionych?

Zdaniem ekspertów jest dziewięć najczęstszych objawów występujących u osób szczepionych, zakażonych wariantem omikron. Są to:

  • uczucie zmęczenia,
  • katar, zatkany nos, kichanie,
  • kaszel,
  • ból gardła lub drapanie w gardle,
  • gorączka, dreszcze lub uczucie zimna,
  • ból głowy,
  • ból mięśni,
  • brak apetytu,
  • wymioty.

Choć jednym z objawów jest gorączka, to u osób zaszczepionych występuje rzadko, a jeśli już to nie jest wysoka. Według danych zebranych przez aplikację ZOE objawy COVID-19 u zaszczepionych są zbliżone do tych, które mamy przy przeziębieniu. Znacznie rzadziej zdarzają się typowe objawy COVID-19, czyli utrata węchu, smaku oraz duszności

Waldemar Kraska: Trzeba nauczyć się żyć z koronawirusem

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska wyjaśnił w wywiadzie dla pomorska.pl - portalu dziennika regionalnego "Gazeta Pomorska", że trzeba nauczyć się żyć z koronawirusem i traktować go, jak każdą inną chorobę zakaźną.

Wiceszef resortu zdrowia ocenił, że widać "tendencję zdecydowanie spadkową" jeśli chodzi o liczbę zakażeń. Wyraził przekonanie, że w następnych tygodniach, kiedy będzie zdecydowanie cieplej, tych zakażeń będzie znacznie mniej, bo jak wyjaśnił, "w pandemii jest taka tendencja, że w tych cieplejszych porach roku liczba zakażeń faktycznie maleje".

Kraska dodał, że "Ministerstwo Zdrowia musi myśleć o jesieni, bo ta pora roku może być w tej pandemii kluczowa". - Co do jesieni, to jedna z teorii mówi, że w tym czasie omikron zniknie, a w jego miejsce pojawi się jego poprzednik, czyli delta. Nie był on może tak zakaźnym wariantem, ale dawał groźniejsze skutki kliniczne i więcej osób wymagało hospitalizacji - powiedział portalowi wiceminister.

Więcej informacji o koronawirusie znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl

Kraska podkreślił też, że "jeśli jesienią pojawi się delta, to kluczowe będą szczepienia". I przypomniał, że "w miarę upływu czasu nasza odporność spada. Zarówno po przechorowaniu koronawirusa, jak i po zaszczepieniu się, może nie wygasa, ale zdecydowanie maleje".

Więcej o: