Paszporty covidowe zostaną przedłużone bezterminowo, ale nie dla wszystkich

Będziemy przedłużali paszporty covidowe bezterminowo tym, którzy przyjęli trzecią dawkę szczepienia przeciw COVID-19 - poinformował we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia we wtorek w TVN24 pytany był możliwość przedłużenia ważności unijnych certyfikatów covidowych - tzw. paszportów covidowych, których część traci ważność oraz czy w związku z tym będą prowadzone kolejne szczepienia przypominające przeciw COVID-19.

Zobacz wideo Niedzielski: Naszym celem jest sprowadzenie zakażenia COVID do charakterystyki, jaką ma grypa

Paszporty covidowe zostaną przedłużone w Polsce. Czy będą respektowane przez inne kraje?

- My w Polsce przyjęliśmy takie rozwiązanie, bo tutaj jest pewnego rodzaju jakaś zasłona milczenia w Unii Europejskiej, tzn. nie mamy jasnych deklaracji, co będzie się dalej działo z paszportami. Przyjęliśmy takie rozwiązanie, że jeżeli jest pierwszy booster, bo większość społeczeństwa miała prawo dostępu do niego, to po tym boosterze będziemy przedłużali paszport bezterminowo - powiedział Adam Niedzielski. - Regulacje są tak zaprojektowane. Tak będzie - dodał.

Przeczytaj więcej informacji z Polski na stronie głównej Gazeta.pl.

Minister zdrowia odniósł się do pytania, czy inne kraje będą to respektować. - Tutaj mamy ewidentnie domenę polityki krajowej i są państwa, które w tej chwili jeszcze wykorzystują te paszporty, żeby przyjmować osoby z zagranicy. To są Włochy, to jest Hiszpania, a pozostałe kraje powoli się już z tego wycofują - odpowiedział minister. Jak można zauważyć Adam Niedzielski nie odpowiedział konkretnie na to pytanie. 

Od 1 lutego 2022 r. ważność unijnych certyfikatów covidowych (UCC), wydanych po szczepieniu w schemacie podstawowym, po dawce uzupełniającej i przypominającej została skrócona do 270 dni.

(PAP) Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka /dsr/ mhr/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl. 

Więcej o: