Szczepienie przeciw COVID-19. Rusza rejestracja na czwartą dawkę. Kogo obejmie?

Od 20 kwietnia osoby, które ukończyły 80 lat, będą mogły przyjąć drugą dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 - zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał PAP, że w nocy z 19 na 20 kwietnia ruszy rejestracja.

- Pamiętajmy, że epidemię udało nam się ograniczyć dzięki szczepieniom. Tysiące osób, szczególnie seniorzy, dzięki szczepieniom uniknęły poważnych powikłań i najtragiczniejszej konsekwencji COVID-19 - utraty życia. Mimo spadającej liczby zakażeń szczepienie nadal jest naszą najlepszą bronią w walce z koronawirusem - akcentuje szef MZ Adam Niedzielski.

Zobacz wideo Niedzielski: Naszym celem jest sprowadzenie zakażenia COVID do charakterystyki, jaką ma grypa

Koronawirus w Polsce. Druga dawka przypominająca szczepionki dla osób od 80. roku życia

Europejska Agencja Leków (EMA) i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) poinformowały 6 kwietnia, że rekomendują czwartą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 dla osób w wieku 80 lat i starszych.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało PAP w piątek, że osoby, które ukończyły 80 lat i otrzymały pełny schemat szczepienia podstawowego oraz pierwszą dawkę przypominającą preparatem mRNA przeciw COVID-19, od 20 kwietnia mogą zapisać się na drugą dawkę przypominającą. Po północy z 19 na 20 kwietnia ruszy rejestracja.

Osobom powyżej 80 lat, które przyjęły dawkę przypominającą mRNA, od której minęło minimum 150 dni, e-skierowania zostaną wystawione automatycznie. W razie braku skierowania decyzję o wystawieniu podejmie lekarz. W szczepieniu przypominającym będą stosowane szczepionki mRNA, czyli Comirnaty (Pfizer-BioNTech) lub Spikevax (Moderna) w połowie dawki.

Więcej aktualnych wiadomości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Druga dawka przypominająca przeciw COVID-19. Jak się zarejestrować?

Na szczepienie można się zarejestrować przez całodobową infolinię Narodowego Programu Szczepień (989), elektronicznie przez e-rejestrację lub aplikację mojeIKP, SMS-em na numer 664-908-556 lub 880-333-333 o treści SzczepimySie lub skontaktować się z wybranym punktem szczepień.

Resort zaznacza, że czwarta dawka szczepionki dla osób powyżej 80. roku życia wzmocni ochronę przed zachorowaniem na COVID-19. Większość osób starszych pierwszą dawkę przypominającą przyjęła już ponad pięć miesięcy temu, a odporność poszczepienna spada wraz z czasem.

MZ wskazuje także, że doświadczenia innych krajów, które wprowadziły już drugą dawkę poszczepienną dla osób starszych, pokazują, że podanie kolejnej dawki zmniejsza ryzyko zakażenia, ciężkiego zachorowania i zgonu na COVID-19. (PAP)

Autorka: Katarzyna Lechowicz-Dyl

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: