Badacze z Wydziału Okulistyki i Nauk o Widzeniu Wydziału Medycyny Chińskiego Uniwersytetu w Hongkongu (CUHK) przedstawili wyniki najnowszych badań, które wskazują, że osoby, które przeszły zakażenie COVID-19, są bardziej narażone na objawy związane z zespołem suchego oka. Odkrycia zostały opublikowane w czasopiśmie "Clinical and Experimental Ophthalmology". Wcześniej związkowi koronawirusa z chorobami oczu przyjrzeli się naukowcy Uniwersytetu Paryskiego.
W badaniu wzięło udział 228 pacjentów, którzy przeszli COVID-19 (od jednego do trzech miesięcy po diagnozie) oraz 109 osób, które na wirusa nie chorowały. Wszyscy uczestnicy zostali dokładnie przebadani, a z pacjentami, którzy przeszli chorobę, przeprowadzono dodatkowe wywiady z kwestionariuszem dotyczącym objawów przed i po rozpoznaniu COVID-19. Z badania wykluczone zostały osoby, które miały jakiekolwiek wcześniejsze schorzenia powierzchni oka, przebyły operację refrakcyjną, operację okulistyczną lub uraz oka, używały soczewek kontaktowych w ciągu ostatnich trzech miesięcy lub stosowały jakiekolwiek leki do oczu.
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Wyniki badań wskazują, że osoby po COVID-19 częściej cierpią z powodu objawów suchości oka. Jak czytamy w badaniu, analiza kwestionariuszy wskazała, że 14 proc. ozdrowieńców miało co najmniej jeden nowy objaw na tydzień przed rozpoznaniem wirusa, natomiast u 21,5 proc. badanych objawy wystąpiły cztery tygodnie po postawieniu diagnozy. Pacjenci najczęściej skarżyli się na swędzenie oczu (8,3 proc.) oraz niewyraźne widzenie (9,2 proc.).