Joe Biden: COVID-19 nie kontroluje już naszego życia

Pandemia się nie skończyła, ale COVID-19 nie kontroluje już naszego życia - powiedział w środę prezydent USA Joe Biden, ogłaszając nową fazę pandemii. Przyjął też na oczach kamer drugą dawkę wzmacniającą szczepionki przeciwko koronawirusowi.

"Dzięki strategii, którą wdrożyliśmy co do szczepień i testów, jesteśmy w nowym momencie pandemii. To nie znaczy, że COVID-19 się skończył; oznacza, że COVID-19 nie kontroluje naszego życia" - powiedział Biden. W większości kraju już przed kilkoma tygodniami zniesiono większość restrykcji, w tym rekomendację noszenia maseczek w miejscach zamkniętych.

Zobacz wideo Niedzielski: Naszym celem jest sprowadzenie zakażenia COVID do charakterystyki, jaką ma grypa

Prezydent ogłosił w środę uruchomienie nowej rządowej strony, za pomocą której Amerykanie mogą umówić się na szczepienie lub zamówić darmowe testy. Wezwał też Kongres do wyznaczenia dalszych wydatków na walkę z pandemią i przygotowanie do następnych kryzysów zdrowotnych.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Po krótkim przemówieniu Biden przyjął na oczach kamer czwartą dawkę szczepionki Pfizera, pół roku po otrzymaniu trzeciej dawki. "Słyszałem, że niektórych ludzi widok wbijanej igły zniechęca do szczepień. Jeśli to was dotyczy, przepraszam (...) ale to w ogóle nie bolało" - powiedział prezydent. 

Koronawirus. Zdjęcie ilustracyjne.Nowe zakażenia koronawirusem. Zmarło 110 osób chorych na COVID-19

Tedros: Koronawirus nadal ewoluuje, ale społeczeństwa są coraz bardziej odporne

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała w środę zaktualizowany plan, dotyczący dalszej walki z COVID-19, przedstawiający trzy możliwe scenariusze rozwoju pandemii w tym roku.

"Na podstawie tego, co wiemy teraz, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest to, że koronawirus nadal ewoluuje, ale nasilenie choroby, którą powoduje, zmniejsza się z czasem wraz ze wzrostem odporności z powodu szczepień i infekcji" - powiedział sekretarz generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Tedros podkreślił, że każdy kraj powinien wprowadzić zaktualizowany strategiczny plan reagowania, uwzględniający czynniki powodujące transmisję SARS-CoV-2 i dążenie do zmniejszania wpływ COVID-19 na nasze życie w celu zakończenia globalnej sytuacji kryzysowej. 

Szpitale kabinowe Hong Kong (Zdjęcie ilustracyjne)Chiny walczą z COVID-19. Masowo powstają mobilne szpitale kabinowe

Autor: osk/ tebe/zm/ tebe/PAP

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: